لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

جزئیاتی از نشست آینده در کانادا برای اتحاد علیه کره شمالی


کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا در نشست خبری روز سه شنبه با وزیر خارجه آمریکا.
کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا در نشست خبری روز سه شنبه با وزیر خارجه آمریکا.

در ادامه تلاشها به منظور خلع سلاح هسته ای کره شمالی، وزیرخارجه کانادا اعلام کرد در ماه ژانویه در همایشی با شرکت وزیران خارجه کشوهای جهان موضوع چگونگی برخورد با برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا رسما اعلام کرد در ۱۶ ماه ژانویه وزیران خارجه کشورهای جهان در شهر ونکوور گرد می آیند تا راههای اعمال فشار دیپلماتیک بر رژیم کره شمالی را بررسی کنند.

رکس تیلرسون در دیدار با همتای کانادائی گفته برداشت کاخ سفید این است که رژیم کره شمالی تمایلی به مذاکره ندارد اما کره شمالی باید بداند فشارهای جاری کاهش نخواهد یافت و تا زمانی که پیونگ یانگ با دست برداشتن از برنامه تسلیحات هسته ای موافقت نکند بر میزان فشارها افزوده خواهد شد.

«هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در گفتگوی روز سه شنبه تاکید کرد که آمریکا با کره شمالی مجهز به سلاح هسته ای همزیستی نخواهد کرد.

وی گفت: واشنگتن با چنان ریسکی مدارا نخواهد کرد و کنار نخواهد آمد. تصور کنید کره شمالی به جنگ افزارهای هسته ای مسلح شود، آیا می توان جلو کشورهای دیگری را گرفت که به دنبال چنان سلاحی نروند؟ آن هم رژیمی مثل کره شمالی که با همه جهانیان دشمنی دارد.

مک مستر به این پرسش که اختلاف نظر وزیر خارجه با رئیس جمهوری آمریکا، موقعیت رکس تیلرسون در تعامل با کشورهای دیگر را تضعیف می کند، پاسخ منفی داد و گفت رئیس جمهوری به روشنی گفته است اکنون زمان گفتگو با کره شمالی نیست. منظورش این است که در شرایط موجود جائی برای مذاکره نمانده و برنامه های هسته ای و موشکی پیونگ یانگ به آن چنان مرحله ای رسیده است که دیگر نمی توان منتظر ماند. ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم.

در همین حال، تام باسرت مشاور کاخ سفید در حوزه امنیت داخلی با اشاره به حمله باج افزار «واناکرای» گفت دولت آمریکا براین باور است که این حمله جهانی سایبری علیه آمریکا و تقریبا همه کشورهای دیگر کار رژیم کره شمالی است و آمریکا برای تنبیه رژیم کره شمالی گزینه ای جز اعمال فشار بیشتر ندارد که آن هم به قحطی تا سرحد مرگ مردم آن کشور منزوی منجر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG