لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

آمریکا و ۳۰ کشور دیگر تعطیلی دو سازمان حقوق بشری روسیه را محکوم کردند


دادگاه عالی روسیه در بیانیه مشترک آمریکا، استرالیا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.
دادگاه عالی روسیه در بیانیه مشترک آمریکا، استرالیا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.

ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک تعطیلی دو سازمان حقوق بشری «مموریال اینترنشنال» و «مرکز حقوق بشر مموریال» از سوی دیوان عالی و دادگاه روسیه را محکوم کردند.

در این بیانیه که روز جمعه ۱۰ دی منتشر شد آمده است: «ما تصمیم دو دادگاه روسیه برای تعطیلی اجباری مموریال اینترنشنال و مرکز حقوق بشر مموریال را محکوم می‌کنیم. مموریال به مدت سه دهه نقشی منحصر به فرد در ثبت اسناد جرائم تاریخی، و بازیابی یاد و خاطره ده‌ها میلیون قربانی سرکوب سیاسی در آن کشور را برای نسل‌های آینده برعهده داشته است.»

این بیانیه می‌افزاید: «تصمیم غیرمنصفانه ساکت کردن مموریال، پس از چندین ماه تعمیق سرکوب سازمان‌یافته در روسیه علیه حامیان حقوق بشر، رسانه‌های مستقل و خبرنگاران، مخالفان سیاسی و صداهای انتقادی و همچنین اقلیت‌های مذهبی و دیگر گروه‌های حاشیه‌ای صورت می‌گیرد.»

در این بیانیه از روسیه خواسته شده تعهدات حقوق بشری بین‌المللی خود را اجرا کند.

دادگاهی در مسکو دو روز پیشتر، حکم تعطیلی «مرکز حقوق بشر مموریال» را صادر کرد. این تصمیم یک روز پس از اعلام حکم دیوان عالی روسیه صورت گرفت که سازمان «مموریال اینترنشنال» را منحل اعلام کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با انتشار توییتی ضمن محکوم کردن تعطیلی اجباری «مموریال اینترنشنال» از مقامات روس خواسته است به سرکوب مدافعان حقوق بشر و صداهای مستقل پایان دهند.

مقامات روس در ماه‌های اخیر فشار بر گروه‌های مدافع حقوق بشر، رسانه‌های مستقل و روزنامه‌نگاران را شدت بخشیده و بسیاری از آنان را «عوامل خارجی» و یا «نامطلوب» خوانده‌اند.

XS
SM
MD
LG