لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

آمریکا: مرگ مهسا در بازداشت پلیس «توهینی هولناک و فاحش به حقوق‌بشر» است


مهسا امینی
مهسا امینی

همزمان با گسترش اعتراضات داخلی و خارجی به مرگ مهسا امینی، یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت جمهوری اسلامی باید برای مرگ این دختر ایرانی پاسخگو باشد.

به گفته سخنگو، مرگ مهسا پس از جراحات وارده به او در بازداشت پلیس به دلیل آنچه دولت ایران حجاب «نامناسب» می‌داند، «توهینی هولناک و فاحش به حقوق بشر است.»

این سخنگو ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا امینی گفت: «زنان در ایران باید از حق انتخاب پوشش به دور از خشونت و آزار و اذیت برخوردار باشند. ایران باید به استفاده از خشونت علیه زنان به دلیل استفاده آنها از حقوق بنیادین‌شان پایان دهد.»

پیش از این نیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در واکنش به مرگ مهسا امینی خواهان پاسخگویی دولت جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.

مرگ مهسا امینی، دختر ٢٢ ساله سقزی، در حالیکه از سوی گشت ارشاد جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی گسترده‌ای را با خود به همراه داشته است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG