لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۰

دومین شب اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی؛ شلیک به معترضان در سنندج


سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی
سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی

اعتراض سراسری به جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد برای دومین شب متوالی در چند شهر ایران جریان دارد و تاکنون دست کم در چهار استان گزارش شده است. در سنندج، نیروهای یگان ویژه به طور مستقیم به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

بر اساس ویدئویی که نهاد حقوق بشری «هه‌نگاو» از اعتراضات مردمی در شامگاه یک‌شنبه ۲۷ شهریور منتشر کرده، عده پرشماری از نیروهای یگان ویژه را نشان می‌دهد که ضمن تعقیب معترضان، مستقیما به سمت آنها شلیک می‌کنند.

بنا بر گزارش‌های مردمی، معترضان پرشمار در سنندج بعد از ظهر به خیابان‌ها آمدند و راهپیمایی کردند. با فرا رسیدن شب همچنان معترضان در خیابان حضور دارند. در حالی که تعدادی از زنان روسری خود را درآورده و بالای سرشان می‌چرخانند، شعار می‌دهند: «مرگ بر خامنه‌ای»

گزارش‌های غیررسمی از زخمی شدن چند تن در اعتراضات روز یک‌شنبه در سنندج حکایت دارند. همچنین معترضان یکی از موتورهای یگان ویژه را در مرکز استان کردستان به آتش کشیدند.

در این موج از اعتراضات که پس از جان باختن مهسا امینی ۲۲ ساله اهل سقز در پی بازداشت توسط گشت ارشاد از روز گذشته، برخی زنان با برداشتن حجاب اجباری از سر، با دستشان «علامت پیروزی» نشان می‌دهند. معترضان سنندجی همچنین شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، شماری از مردم نیز در گوهردشت استان البرز راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

میدان بهار در شیراز، استان فارس، یک‌شنبه شب گروهی از مردم با شمع‌افروزی و چسباندن عکس‌هایی از مهسا (ژینا) امینی، یاد او را گرامی داشتند و نوشتند: «ژینا جان، تو نمی‌میری، نامت نماد می‌شود.»

شیراز، شمع‌افروزی در اعتراض به جان باختن مهسا امینی
شیراز، شمع‌افروزی در اعتراض به جان باختن مهسا امینی

هم‌زمان، کارزاری در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته که شماری از زنان در اعتراض به جان باختن مهسا امینی و بازداشت او توسط گشت ارشاد، موهای خود را کوتاه می‌کنند.

ساعاتی پس از آغاز این کمپین، آناهیتا همتی نیز به کارزار «گیسوبُران» پیوست و موهای خود را تراشید.

جی. کی. رولینگ، مولف و نویسنده شناخته شده بریتانیایی که مجموعه فانتزی «هری‌پاتر» او شهرتی جهانی دارد، از این کمپین حمایت کرد و با به کار بردن هشتگ «مهسا امینی»، گفت: «شجاعت واقعی این است!»

XS
SM
MD
LG