لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

مراسم رسمی یادبود «جورج بوش» چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد


جورج دبلیو بوش فرزند چهل و یکمین رئیس جمهوری ایالات متحده که خود دو دوره رئیس جمهوری آمریکا بود در این مراسم سخنانی در رثای پدرش گفت.

مراسم رسمی یادبود جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در کلیسای جامع شهر واشنگتن، و با حضور مقامات و چهره‌های سرشناس آمریکا برگزار شد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا، جمعه شب ۳۰ آذر ماه در ۹۴ سالگی درگذشت. پیکر او روز دوشنبه توسط هواپیمای ویژه ریاست جمهوری از اقامتگاهش به پایتخت منتقل و در یک مراسم رسمی به تالار کنگره انتقال یافت.

پیکر جورج بوش فقید صبح چهارشنبه طی مراسمی از ساختمان کنگره به کلیسای جامع ملی در واشنگتن دی سی برای انجام مراسم یادبود منتقل شد؛ مراسمی که رؤسای جمهوری کنونی و پیشین آمریکا در آن حضور داشتند.

جورج واکر بوش، چهل و سومین رئیس جمهوری ایالات متحده، از جمله سخنران‌های مراسم روز چهارشنبه بود که گفت جورج هربرت واکر بوش رئیس جمهوری بود که به ما نشان داد که چطور باید در این مقام عمل کرد.

فرزند رئیس جمهوری فقید آمریکا گفت: «او معنای رئیس جمهور بودن را به من نشان داد. کسی که صادقانه خدمت و شجاعانه رهبری می‌کند، و در عین حال عاشقانه برای مردم کشورش اقدام می‌کند.»

مراسم امروز را نوه رئیس جمهوری فقید با خواندن دعا آغاز کرد و سپس جان میچم، تاریخ‌نگار و زندگینامه نویس چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا، به عنوان نخستین سخنران به بیان خاطراتی از او پرداخت.

سپس «برایان مالرونی» نخست وزیر اسبق کانادا در سخنانی از نقش جرج بوش پدر در تحولات پس از جنگ سرد یاد کرد و در توصیف شخصیت او گفت، وفاداری بارزترین ویژگی او بود؛ وفاداری به کشور، به خانواده، به دوستان، و به نهاد دولت.

«جورج هربرت واکر بوش» از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ رئیس جمهوری آمریکا بود. جنگ خلیج فارس، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروشی، فرو ریختن دیوار برلین و اتحاد دو آلمان، رویدادهای مهم جهانی بودند که در دوران ریاست جمهوری او رخ داد.

اعضای ارشد کنگره، در کنار خانواده بوش، پیشتر در مراسمی که دوشنبه شب برگزار شد، به پرزیدنت بوش فقید ادای احترام کردند.

همچنین، دوشنبه شب، پرزیدنت ترامپ و ملانیا بانوی اول آمریکا به رئیس جمهوری اسبق آمریکا ادای احترام کردند. آنها ساعاتی پس از رسیدن پیکر جورج هربرت واکر بوش به کنگره آمریکا، به سالنی که تابوت پوشیده با پرچم آمریکا در آنجا قرار داده شده بود رفتند و به آن ادای احترام کردند.

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول در کنار تابوت بوش فقید
پرزیدنت ترامپ و بانوی اول در کنار تابوت بوش فقید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در فرمانی روز چهارشنبه را به‌ مناسبت درگذشت «جورج هربرت واکر بوش» روز عزای ملی اعلام کرد. در این روز دولت فدرال تعطیل بود.

جورج بوش پدر قبل از ریاست جمهوری، برای هشت سال معاون رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا بود.

او پیش از آن نیز عهده دار سمت های مهمی مانند رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و سفیر ایالات متحده در چین بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG