لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

«جورج هربرت واکر بوش» چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا درگذشت؛ پیام تسلیت پرزیدنت ترامپ


آقای بوش ۹۴ سال زندگی کرد.
آقای بوش ۹۴ سال زندگی کرد.

جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ۹۴ سالگی درگذشت.

جورج هربرت واکر بوش که مشهور به «بوش پدر» بود، در شهر هیوستون، واقع در ایالت تگزاس در گذشت. خبر درگذشت او را دفتر خانوادگی بوش تایید کرد.

جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز جمعه شب (۳۰ نوامبر) در یک بیانیه با تایید این خبر اعلام کرد که پدرش «مردی با شخصیت بالا»‌ بود.

در پی درگذشت «بوش پدر»،‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ملانیا همسرش در بیانیه‌ای درگذشت آقای بوش را تسلیت گفتند.

جورج هربرت واکر بوش روز دوازدهم ژوئن سال ۱۹۲۴ در میلتون ماساچوست بدنیا آمد. از دانش آموزان فعال و موفق آکادمی فیلیپس در اندوور بود. در ۱۸ سالگی برای ورود به نیروهای مسلح ثبت نام کرد.

هنگامی که او اجازه پرواز یافت، نظر بر این بود که وی جوان ترین خلبان نیروی دریایی آمریکا است. جورج هربرت بوش در جنگ جهانی دوم در ده‌ها ماموریت جنگی شرکت داشت. هواپیمای جورج بوش در یکی از ماموریت ها بر فراز اقیانوس آرام مورد اصابت گلوله های ضدهوایی های ژاپن قرار گرفت و سقوط کرد، اما یک زیردریایی ایالات متحده، جورج هربرت واکر بوش را از آب نجات داد. او به خاطر عملکردش چند مدال گرفت.​

جورج هربرت واکر بوش، پس از بازگشت از جنگ، انرژی خود را معطوف به اتمام تحصیلات و تشکیل خانواده کرد. جورج بوش در سال ۱۹۴۵ با باربارا پیرس ازدواج کرد. آن ها صاحب شش فرزند شدند. جورج، رابین که در کودکی در گذشت، جان که به جب معروف است ، نیل، ماروین، و دوروتی.

جورج هربرت واکر بوش در دانشگاه ییل چه در تحصیلات و چه در ورزش از خود برتری قابل توجهی نشان داد و کاپیتان تیم بیسبال و عضو مجامع اختصاصی دانشجویان شد. جورج هربرت واکر بوش پس از فارغ التحصیلی در غرب تگزاس به کار در صنعت نفت پرداخت.

او نیز مانند پدرش پرسکات بوش که در سال ۱۹۵۲ به عنوان سناتور ایالت کانتیکت انتخاب شده بود، به خدمات و فعالیت های اجتماعی و سیاست علاقمند بود. او دو بار در مقام نماینده تگزاس در مجلس نمایندگان خدمت کرد و دو بار برای راه یافتن به سنا تلاش کرد که با شکست روبرو شد.

جورج هربرت واکر بوش و همسرش، باربارا بوش. ۸ نوامبر ۱۹۸۸. هوستون، تگزاس.
جورج هربرت واکر بوش و همسرش، باربارا بوش. ۸ نوامبر ۱۹۸۸. هوستون، تگزاس.

او در سال ۱۹۷۱ از سوی پرزیدنت نیکسون به عنوان نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد منصوب شد.

جورج هربرت واکر بوش در سال ۱۹۷۴ به ریاست هیات فرستادگان آمریکا به چین، و سپس در سال ۱۹۷۶ به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، رسید.

این عکس متعلق به سال ۱۹۶۸ است که جورج دبلیو بوش(سمت چپ) را در کنار پدرش جورج هربرت واکر بوش نشان می دهد. بوش پدر در حال نصب درجه افسری بر دوش پسرش در گارد ملی پرواز تگزاس است. عکس: AP
این عکس متعلق به سال ۱۹۶۸ است که جورج دبلیو بوش(سمت چپ) را در کنار پدرش جورج هربرت واکر بوش نشان می دهد. بوش پدر در حال نصب درجه افسری بر دوش پسرش در گارد ملی پرواز تگزاس است. عکس: AP

«​بوش پدر» در دو دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان، به عنوان معاون رئیس جمهوری فعالیت کرد و در سال ۱۹۸۹در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید. اما در پایان دوره او، آمار بیکاری در آمریکا افزایش یافته بود و وضعیت اقتصادی نیز در شرایط مطلوبی قرار نداشت و تلاش وی برای انتخاب مجدد در سال ۱۹۹۲، شکست خورد.

بوش پدر در انتخابات سال ۹۲ به کلینتون باخت اما هشت سال بعد پسر او رئیس جمهوری بعدی آمریکا شد.
بوش پدر در انتخابات سال ۹۲ به کلینتون باخت اما هشت سال بعد پسر او رئیس جمهوری بعدی آمریکا شد.

جورج هربرت بوش ارزش های سنتی آمریکایی و عزم به ساختن ملتی مهربان تر و آرام تر را با خود به کاخ سفید برد. او در مراسم تحلیف ریاست جمهوری تعهد کرد از توان ملت آمریکا بعنوان نیرویی برای نیکی استفاده کند.

در دوران ریاست جمهوری بوش پدر در صحنه بین‌المللی جنگ سرد پس از ۴۰ سال پایان یافت و فروپاشی کمونیسم و بلوک شرقی هم در اوایل ریاست جمهوری او به وقوع پیوست.

در حالی که بوش از دموکراسی دفاع می کرد بر اتخاذ سیاست خارجی محتاطانه در قبال گروه کشورهای تازه تاکید می کرد، در مدت کوتاهی پس از سقوط دیوار برلین، با رهبر شوروی، «میخائیل گورباچف» ملاقات کرد. مذاکرات او به عنوان یک قدم مهم برای دو رهبر محسوب می شد که در نهایت به امضای پیمان «کاهش سلاح‌های استراتژیک» موسوم به پیمان استارت منجر شد.

​بوش پدر طی چهار سال ریاست جمهوری در کاخ سفید همچنین دستور عملیات نظامی در پاناما را برای دستگیری «مانوئل نوریه گا»، دیکتاتور پیشین نظامی پاناما صادر کرد.

پرزیدنت بوش در سال ۱۹۹۱ در جنگ خلیج فارس با تعهد به آزاد سازی کویت توانست پشتیبانی سازمان ملل متحد، ملت آمریکا و کنگره را بدست آورد، هزاران سرباز آمریکایی را به کویت اعزام کرد و ارتش عراق را به کمک نیروهای کشورهای متحد آمریکا، از کویت بیرون کرد.

در پی این جنگ، بسیاری از سربازان عراقی به جای کشته یا اسیر شدن به سرزمین خود بازگردانده شدند و صدام حسین رهبر این کشور نیز در قدرت ماند تا این که دیکتاتور عراق در سال ۲۰۰۳ با حمله ایالات متحده و در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، سرنگون شد.

اما بوش پدر سرنگونی دولت عراق را رد کرد و معتقد بود که سرنگونی دولت عراق «هزینه‌های غیرمنتظره‌ای» را برای انسان‌ها و سیاست بین المللی به همراه داشت.

به رغم محبوبیت بی سابقه او که از پیروزی های نظامی و سیاسی ناشی می شد، بوش نتوانست با نارضایتی در داخل کشور مقابله کند. این نارضایتی ها از اقتصاد متزلزل، افزایش خشونت های شهری و کسری بودجه ریشه می گرفت.

در انتخابات سال ۱۹۹۲ جورج هربرت واکر بوش از ویلیام کلینتون، نامزد حزب دموکرات شکست خورد. او و پسرش جورج دبلیو بوش بعد از جان آدامز و جان کوئینزی آدامز، دومین رئیس جمهوران پدر و پسر در تاریخ آمریکا محسوب می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG