لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

بعد از سه بار تمدید، لایحه بودجه آمریکا در کنگره برای سال مالی تصویب شد


کنگره آمریکا در مورد بودجه یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلاری دولت فدرال به توافق رسید. این لایحه ۲ هزار و دویست و ۳۲ صفحه ای پس از دو روز مذاکره کاخ سفید با قانونگذاران چهارشنبه شب به تصویب رسید.

تصویب این لایحه، هزینه سال مالی ۲۰۱۸ را تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹ تامین می کند. بر اساس این توافق، هرینه های دفاعی ۸۰ میلیارد دلار و هزینه های داخلی ۶۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

قانونگذاران همچنین منابع مالی برای زیرساختهای کشور، تحقیقات پزشکی، کهنه سربازان و مبارزه با اپیدمی مواد مخدر را افزایش داده اند.

تصویب لایحه بودجه آمریکا در حالی صورت گرفت که در سه ماه اخیر، عدم تصویب بودجه باعث چند بار شات داون یا تعطیلی موقت دولت آمریکا شده بود. هر بار دولت و کنگره توافق کرده بودند که بودجه کوتاه و موقت تصویب شود تا اینکه در نهایت لایحه بودجه تصویب شد.

وقتی هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکنند، دولت بودجه ای برای خرج کردن ندارد و دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تاکنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت کلینتون از حزب دموکرات بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوباما از حزب دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان باز در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG