لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

جان بولتون: می‌خواهیم با تحریم‌ نفت ایران را مهار کنیم، نه آن که به دوستانمان آسیب بزنیم


جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت دولت ایالات متحده می‌خواهد با اعمال تحریم بر صادرات نفت ایران رژیم تهران را مهار کند، اما نمی‌خواهد به کشورهای دوست آمریکا که به نفت ایران وابسته هستند آسیبی وارد شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بولتون در واشنگتن گفت دولت آمریکا خود را برای تحریم صنعت نفت ایران آماده می‌کند، اما معافیت‌هایی هم برای برخی متحدان خود که به واردات نفت از ایران وابسته هستند در نظر می‌گیرد.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ که در «انجمن همیلتون» سخن می‌گفت تاکید کرد که واشنگتن می‌خواهد حداکثر فشار را بر جمهوری اسلامی وارد کند، اما در عین حال نمی‌خواهد که به دوستان و متحدان خودش آسیبی وارد شود.

به گفته آقای بولتون، دولت پرزیدنت ترامپ این را درک می‌کند که چند کشور، که از لحاظ جغرافیایی نزدیک ایران هستند و او هفته گذشته از آنها دیدن کرد، و برخی کشورهای دیگر شاید نتوانند فورا واردات نفت از ایران را قطع کنند.

به دنبال خروج ایالات متحده از توافق جامع هسته‌ای سال ۱۳۹۴ بین قدرت‌های جهانی و ایران، آن بخش از تحریم‌های واشنگتن علیه تهران که پس از اجرای آن توافق تعلیق شده بودند، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز می‌گردند.

دور اول این تحریم‌ها در مرداد ماه اجرایی شدند، و دور دوم این تحریم‌ها – که شامل حوزه انرژی و همچنین فعالیت‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌شود – در پایان ۱۳ آبان سال جاری بار دیگر اعمال خواهند شد.

جان بولتون در بخش دیگری از سخنان امروز خود گفت، تا همین حالا هم تحریم‌های باز گردانده شده و تحریم‌های قریب القوع نفتی و بانکی تاثیر خود را گذاشته‌اند، بطوری که ارزش پول ایران، ریال، به شدت سقوط کرده است.

سه مشتری عمده نفت ایران – یعنی چین، هند و ترکیه – تاکنون در مقابل درخواست واشنگتن برای توقف کامل واردات نفت خام خود از ایران مقاومت کرده‌اند و خواستار در نظر گرفتن معافیت‌هایی در این ارتباط شده‌اند.

کره جنوبی، دیگر مشتری بزرگ نفت خام ایران نیز، هر چند اقدام به کاهش واردات نفت از ایران کرده است، اما چند روز پیش از دولت ایالات متحده خواست که «نهایت انعطاف پذیری» را در مورد متحدان خود به خرج دهد.

واشنگتن گفته است درخواست‌ها برای معافیت از تحریم‌های ایران را به صورت «مورد به مورد» بررسی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG