لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

گزارش فایننشال تایمز: اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم آمریکا علیه ایران تقلا می‌کند


گزارشی از مایکل پیل، مهرین خان و نجمه بزرگمهر در فایننشال تایمز

دیپلمات ها می گویند اتحادیه اروپا برای یافتن یک کشور عضو که حاضر باشد میزبان کانال مالی جدیدی برای محافظت از تجارت با ایران در برابر تحریم های آمریکا باشد، با مشکل روبرو شده است. این تازه ترین مانع سد راه تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای با تهران است.

اروپایی ها در صدد راه اندازی یک «وسیله هدف ویژه» برای انجام پرداخت های مرتبط با واردات و صادرات ایران هستند. واشنگتن سیزدهم آبان بانک مرکزی و صنعت نفت ایران را هدف تحریم قرار می دهد.

کشورهای اروپایی به رهبری فرانسه، آلمان و بریتانیا که از طرفین توافق هسته ای با ایران بوده اند، می خواهند امکان ادامه تجارت با ایران بدون آمریکا را فراهم کنند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است این «وسیله هدف ویژه» احتمالا قبل از ماه نوامبر برقرار خواهد شد، ولی ضرب الاجلی قطعی تعیین نشده و جزئیاتی هم از نحوه عمل آن ارائه نشده است.

دیپلمات ها می گویند چند مانع در برابر راه اندازی این «وسیله هدف ویژه» وجود دارد که از جمله آنها عدم تمایل کشورهای عضو اتحادیه به میزبانی این ساختار مالی جدید است. به گفته دیپلمات ها، هفته گذشته، در جریان ملاقات های «کمیسیون اروپا» با هدف آماده شدن در برابر تحریم های آمریکا، مقام ها این موضوع را به بحث گذاشتند که چطور هیچ کشوری نمی خواهد میزبان این برنامه جدید برای ایران باشد.

یک مقام اروپایی می گوید: هیچ دولت اروپایی نمی خواهد با میزبانی این وسیله هدف ویژه آمریکا را دور بزند.» دیپلمات دیگری گفت: «کشورهای عضو برای قبول این مهم صف نکشیده اند.»

دیپلمات ها تاکید دارند که کشورهای اروپایی می ترسند هدف مجازات های سیاسی یا حتی تحریم های آمریکا قرار بگیرند.

با این وجود دیپلمات های اروپایی معتقدند تلاش ها در برابر فشارهای آمریکا ممکن است پیش از تحریم های ۱۳ آبان یا کوتاه زمانی پس از آن نتیجه بدهد. یکی از اهداف اتحادیه اروپا کمک به ایران در ادامه فروش نفت است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG