لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

چین به غول های بزرگ دولتی می گوید خرید نفت از ایران را متوقف کنند


گزارشی از بلومبرگ

منابع آگاه می گویند دولت چین دست کم به دو شرکت نفتی این کشور گفته است از خرید نفت از ایران پرهیز کنند. ایالات متحده برای اعمال دوباره تحریم های نفتی علیه تهران آماده می شود.

این منابع می گویند توقف واردات «شرکت ملی پترولیوم چین» و «سینوپک» موقتی است و خرید دوباره به نتایج مذاکرات چین با آمریکا بستگی دارد. شرکت هایی که پس از ۱۳ آبان به خرید نفت خام از ایران ادامه بدهند با خطر قطع دسترسی با نظام مالی آمریکا روبرو خواهند شد.

این تصمیم پیش از ملاقات شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، با پرزیدنت دونالد ترامپ در اجلاس ماه آینده «گروه ۲۰» گرفته شده و با مناقشات تجاری میان دو کشور همزمان شده است. از منظر ایران، توقف خرید «سی ان پی سی» و «سینوپک» مساوی از دست دادن بزرگترین خریداران نفتی پس از کنار رفتن ژاپن و کره جنوبی است.

سخنگویان «سی ان پی سی» و «سینوپک» از اظهار نظر در این باره خودداری می کنند. رویترز پیشتر گزارش داده بود که شرکت ها برای خرید نفت از ایران در ماه نوامبر سفارشی نداده اند. هوآ چانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز چهارشنبه گفت: «چین از راه حل های عملی که بتواند موجب حفظ همکاری اقتصادی و تجاری عادی با ایران شود، استقبال می کند.»

اقدام دولت چین در تضاد با حرکت هند قرار دارد که گفته است به خرید میزان محدودی از نفت ایران در ماه نوامبر ادامه خواهد داد. کشورها در حال مذاکره با آمریکا هستند تا از معافیت هایی از تحریم ها برخوردار شوند.

روشن نیست آیا شرکت های چینی دیگر به خرید نفت از ایران ادامه می دهند یا نه.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG