لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

بوئینگ ۱۶۰ میلیون دلار خسارت بابت زمین‌گیر شدن هواپیما‌های خطوط هوایی آلاسکا پرداخت کرد


شرکت بوئینگ، به‌دلیل زمین‌گیر شدن برخی هواپیماهای مدل ۷۳۷ مکس ۹ به دنبال جدا شدن پنل خروجی یکی از این هواپیماها در اوایل زمستان گذشته، با پرداخت میلیون‌ها دلار خسارت به خطوط هوایی آلاسکا موافقت کرده است.

به گزارش نشریه هیل، این غول آمریکایی صنعت هوانوردی جهان به‌دلیل این که شرکت هواپیمایی آلاسکا با افت قابل توجهی در عملکردش در سه‌ماهه اول امسال روبرو شده، ۱۶۰ میلیون دلار خسارت به آن پرداخت کرده است.

پانزدهم دی‌ماه، تکه‌ای از پنل خروجی یک بوئینگ ۷۳۷ مکس ۹ پس از برخاستن از پورتلند اورگان به سمت کالیفرنیا جدا شد و خلبانان به‌علت کاهش فشار داخل هواپیما مجبور به بازگشت شدند و هواپیما با ۱۷۱ مسافر و ۶ خدمه به سلامت بر زمین نشست.

یک روز بعد، اداره هوانوردی فدرال آمریکا دستور زمینگیر شدن موقت ۱۷۱ فروند از این هواپیماها را که قطعه مشابهی داشتند صادر کرد. این حادثه نگرانی‌های ایمنی بوئینگ را به بالاترین سطح از زمان سقوط دو فروند ۷۳۷ مکس در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ رساند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در یک گزارشی اختصاصی نوشت که وزارت دادگستری ایالات متحده قرار است سه‌شنبه هفته آینده با وکلای خانواده‌های ۳۴۶ نفری که در این دو مورد سقوط جان خود را از دست دادند، دیدار کند.

به دنبال بروز حوادث متعدد در چند سال اخیر برای هواپیماهای بوئینگ، دیوید کالهون مدیرعامل این شرکت پایان امسال کناره‌گیری خواهد کرد. استن دیل، رئیس و مدیرعامل بخش هواپیماهای تجاری این شرکت نیز بازنشسته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG