لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

هشدار وزیر خارجه آمریکا: بلینکن خواستار توقف درگیری‌ها در یمن برای کاهش خسارت انسانی شد


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف مناقشه در یمن شد و گفت بالا بردن ادامه مناقشه، خسارت‌های انسانی را بالا می‌برد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه یک بهمن منتشر شد، گفت: «خارج شدن شرایط از حالت عادی در یمن که تلفاتی بیش از ۱۰۰ نفر در روزهای گذشته در پی داشته، باعث نگرانی عمیق ایالات متحده است؛ به ویژه گزارش‌ها از حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یک زندان که امروز انجام شده و دستکم ۷۰ کشته در پی داشت.»

آقای بلینکن افزود: «این حملات چند روز پس از حمله حوثی‌ها به غیرنظامیان در ابوظبی شکل می‌گیرد که چندین تلفات به همراه داشت. این خارج کردن شرایط از حالت عادی، فقط موجب افزایش بحران انسانی است که موجب خسارت مردم در یمن می‌شود.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین درخواس کرد تمامی طرف‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی و در روند صلح جامع سازمان ملل شرکت کنند.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران روز دوشنبه ۲۷ دیماه، تاسیسات نفتی در امارات متحده عربی را هدف حمله قرار دادند که دست‌کم سه کشته برجای گذاشت. روز جمعه یک بهمن نیز ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در پاسخ، حملاتی به یمن انجام داد که حوثی‌ها می‌گویند دست‌کم هفتاد غیرنظامی کشته شده‌اند.

ایران و عربستان سعودی از گروه‌های درگیر در یمن جداگانه حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG