لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر «تعهد آهنین به پیمان ناتو» راهی لتونی شد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور پیام‌هایی ضمن تاکید بر تعهد آهنین آمریکا به پیمان کشورهای آتلانتیک شمالی، ناتو، برای شرکت در اجلاس دو روزه وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو راهی لتونی شد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه هشتم آذر منتشر شد گفت: «اتحاد ما، بنیادی قدرتمند است که امنیت و کامیابی مشترک ما می‌تواند بر اساس آن ساخته شود.»

آقای بلینکن افزود: «تعهد ایالات متحده به اصل پنجم ناتو آهنین و مستحکم است.»

اصل پنجم ناتو می‌گوید اگر یکی از کشورهای عضو ناتو مورد حمله نظامی قرار گیرند، این سازمان در دفاع از آن عضو وارد عمل خواهد شد. در تاریخ سازمان آتلانتیک شمالی، اصل پنجم تاکنون تنها یک بار، آن هم پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر به آمریکا، اجرا شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بر پیمان همکاری با لتونی تاکید کرد. ریگا میزبان اجلاس دو روزه وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو است.

اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو آتلانتیک شمالی روزهای ۲۹ و ۳۰ نوامبر (۹ و ۱۰ آذر) در ریگا در لتونی برگزار می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه سوم آذر با ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در مورد فعالیت‌های غیرمعمول نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز گفته بود که واشنگتن «در مورد فعالیت نظامی غیرعادی روسیه» در مرز با اوکراین نگرانی‌های واقعی دارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز دوشنبه ۲۴ آبان به مسکو هشدار داد که این ائتلاف نظامی در بحبوحه استقرار گسترده و غیرعادی نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین، در کنار کی‌یف ایستاده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، چند روز قبل گفت که نزدیک به ۱۰۰هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند و کشورهای غربی اطلاعاتی را در مورد تحرکات فعال نیروهای روسیه با کیف به اشتراک گذاشته‌اند.

XS
SM
MD
LG