لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

بلینکن در ریاض: بهترین راه برای کاهش بحران انسانی در غزه برقراری آتش‌بس است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، ‌روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت با اشاره به افتتاح گذرگاه‌های جدید برای عبور کمک‌ها به غزه گفت پیشرفت‌هایی در ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه صورت گرفته است، اما اسرائیل باید اقدامات بیشتری انجام دهد.

بلینکن در نشستی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در ریاض گفت که بهترین راه برای کاهش بحران انسانی در غزه برقراری آتش‌بس است.

در همین حال رویترز نیز گزارش داد که بلینکن از حماس خواست به سرعت پیشنهاد اسرائیل برای آتش‌بس در جنگ غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را که این گروه پیکارجوی فلسطینی در دست دارد، بپذیرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت بلینکن سفر خود را به کشورهای بیشتری در خاورمیانه گسترش خواهد داد و تا روز چهارشنبه در این منطقه می‌ماند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت او پس از سفر به عربستان سعودی، در اسرائیل و اردن توقف می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت بلینکن روی تلاش‌ برای تضمین یک آتش‌بس در غزه که منجر به آزادی گروگان‌های نگه داشته شده در غزه و همچنین تداوم یا افزایش انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه شود، تمرکز می‌کند.

همچنین روز یکشنبه، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، در یک برنامه تلویزیونی شبکه ای‌بی‌سی گفت آمریکا به تلاش برای برقراری یک آتش‌بس ‌شش هفته‌ای بین اسرائیل و شبه نظامیان حماس ادامه می‌‌دهد. جنگ جاری در آن منطقه حدود هفت ماه طول کشیده است.

گفت‌وگوهای آتش‌بس ماه‌ها است که ادامه یافته است، ولی جان کربی هیچ نشانه‌ای از پیشرفت جدیدی در مذاکرات آتش‌بس ارایه نداد.

او گفت که اسرائیل به مقامات آمریکایی اطمینان داده است بدون شنیدن کامل نگرانی‌های آمریکا که چنین حمله‌ای جان بیش از یک میلیون فلسطینی را که در رفح پناه گرفته‌اند به خطر می اندازد، نیروهای زمینی را به این شهر در جنوب غزه اعزام نمی‌کند.

کربی همچنین گفت که یک اسکله موقت در دریای مدیترانه، در خط ساحلی غزه، در حال ساخت است که می‌تواند ظرف دو یا سه هفته تکمیل شود و باعث افزایش انتقال کمک‌های بشردوستانه به باریکه غزه شود.

XS
SM
MD
LG