لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

آغاز سفر آنتونی بلینکن به خاورمیانه؛ ریاض اولین ایستگاه 


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه وارد عربستان سعودی شد. ریاض اولین ایستگاه او در سفر تازه به خاورمیانه است که بحث در مورد مسائلی از جمله حکومت غزه پس از پایان جنگ با اسرائیل از جمله موضوعات مورد توجه در این سفرها است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات ارشد آمریکایی اواخر این هفته عازم اسرائیل می‌شود، جایی که انتظار می‌رود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را برای برداشتن گام‌های ملموس که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در این ماه برای بهبود وضعیت وخیم انسانی در غزه خواسته بود، تحت فشار قرار دهد.

به گفته یک مقام ارشد وزارت امور خارجه انتظار می‌رود که بلینکن در ریاض با رهبران ارشد سعودی دیدار کند و نشست گسترده‌تری با همتایان خود از پنج کشور عربی - قطر، مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن - برگزار کند تا بحث‌ها در مورد چگونگی حکومت در نوار غزه پس از پایان جنگ ادامه یابد.

همچنین انتظار می‌رود که بلینکن کشورهای عربی را با کشورهای اروپایی گرد هم آورد و درباره چگونگی کمک اروپا به تلاش‌ها برای بازسازی این منطقه کوچک که در بمباران شش ماهه اسرائیل به یک ویرانه تبدیل شده، بحث کنند.

سفر بلینکین در حالی انجام می‌شود که انتظار می‌رود مصر میزبان رهبران گروه اسلامگرای حماس برای گفتگو در مورد چشم‌انداز توافق آتش‌بس با اسرائیل باشد.

بر اساس آمار اسرائیل، ستیزه‌جویان اسلامگرای فلسطینی حماس که در ۷ اکتبر به اسرائیل حمله کردند، ۱۲۰۰ نفر را کشتند و ۲۵۳ نفر را به گروگان گرفتند.

مقامات بهداشتی در غزه که تحت کنترل حماس هستند می‌گویند که اسرائیل با تحمیل محاصره کامل غزه و سپس حمله هوایی و زمینی که واکنش اسرائیل به حملات تروریستی ۷ اکتبر بود، منجر به کشته شدن بیش از ۳۴ هزار فلسطینی شده است.

XS
SM
MD
LG