لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

آنتونی بلینکن: برجام برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود؛ خروج از آن اشتباه‌ترین کار بود


آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا، عکس از آرشیو
آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا، عکس از آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۳ دی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت، ما با توافق برجام در زمان دولت باراک اوباما، برنامه هسته‌ای تهران را محدود کرده بودیم و خروج از آن اشتباه‌ترین اقدام بود.

آنتونی بلینکن در گفت‌وگویی با رادیو ملی آمریکا ان‌پی‌آر گفت:‌‌ «ما برنامه هسته‌ای ایران را در یک جعبه گذاشته بودیم و یکی از اشتباه‌ترین تصمیم‌ها در تاریخ سیاست خارجی آمریکا، دور شدن از آن توافق بود.»

وی افزود: ‌«نتیجه این شده که ما در وضعیتی چالشی قرار گرفته‌ایم و خیلی از آن چیزی که می‌شد گفت توافق خوب، که به دست هم نیامد، فاصله گرفته‌ایم؛ ایران به اشکال خطرناکی برنامه خود را به پیش برده و در مورد فعالیت‌های بدخواهانه آنها در سراسر منطقه، این رفتارها فقط بیشتر شده است. پس باید با آن معامله کنیم و می‌کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما هنوز باور داریم اگر در هفته‌های پیش رو و نه ماه‌های پیش رو، به برجام بازگردیم، بهترین چیز برای امنیت و حفاظت متحدان و شرکای ما در منطقه خواهد بود. ولی زمان خیلی کمی در اختیار داریم. ایرانی‌ها فاصله کمی برای ایجاد مواد لازم برای تسلیحات هسته‌ای دارند. همزمان، پیشرفت‌هایی دنبال می‌کنند که بازگرداندن آن بسیار دشوار است، چرا که چیزهایی می‌آموزند و کارهایی جدید می‌کنند که نتیجه خارج شدن آن‌ها از محدودیت‌های تحت آن توافق است.»

آنتونی بلینکن افزود: «در چند هفته‌ای که باقی مانده خواهیم دید که آیا می‌توانیم به تعهدات دوطرفه بازگردیم یا نه. این بهترین دستاورد برای امنیت آمریکا خواهد بود. ولی اگر نتوانیم، به گام‌های دیگر و انتخاب‌های دیگر نگاه می‌کنیم که آن را با هماهنگی دقیق دیگر کشورها انجام می‌دهیم.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان روی کار آمدن در سال گذشته، اعلام کرد اگر جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او آمریکا را به این توافق باز می‌گرداند. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام در ماه‌های گذاشته، هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایالات متحده به شکل غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام است. دور هشتم مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در وین دنبال می‌شود.

XS
SM
MD
LG