لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

کره جنوبی: با مجوز آمریکا غرامت سرمایه‌گذار ایرانی پرداخت می‌شود


تصویری قدیمی از لوگوی دوو در چین (آرشیو)
تصویری قدیمی از لوگوی دوو در چین (آرشیو)

وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد ایالات متحده به سئول اجازه داده است که به «گروه دیانی» در ایران غرامت دهد. به گزارش خبرگزاری کره‌ای یونهاپ کره، این غرامت مربوط به مصالحه‌ای است که در سال ۲۰۱۸ با خانواده دیانی صورت گرفت.

یونهاپ می‌گوید که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده، اوفک، هفته گذشته در تاریخ ۶ ژانویه، مجوز خاصی صادر کرد که اجازه می‌دهد کره جنوبی به سرمایه‌گذار ایرانی که به طور ناموفق در سال ۲۰۱۰ تلاش کرد مالک «دوو الکترونیکز» شود، غرامت دهد.

پیشتر در هفته جاری، وزیر خارجه کره جنوبی با راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در وین و در حاشیه مذاکرات مربوط به احیای برجام دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

یونهاپ می‌نویسد که در ژوئن ۲۰۱۸، مرکز بین‌المللی حل و فصل اختلافات سرمایه‌گذاری (آی‌سی‌اس‌آی‌دی) به دولت کره جنوبی دستور داد حدود ۷۳ میلیارد وون (۶۳ میلیون دلار آمریکا) به خانواده دیانی بپردازد، اما این پرداخت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام نشده است.

وزارت خارجه کره گفت که مجوز خاص آمریکا، که به صورت موردی صادر می شود، به سئول اجازه می دهد تا از سیستم مالی ایالات متحده برای ارسال پول به خانواده دیانی استفاده کند. این خبرگزاری می‌نویسد که مقدار دقیق پولی که قرار است ارسال شود احتمالاً از طریق مشاوره های بعدی تعیین می شود.

XS
SM
MD
LG