لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

واکنش رئیس جمهوری آمریکا به حملات اخیر روسیه به اوکراین: پوتین باید متوقف شود


جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز جمعه حملات موشکی اخیر روسیه به مناطق مختلف اوکراین را «گواهی آشکار» بر تعهد ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه بر نابودی اوکراین دانست و گفت او «باید متوقف شود.»

به گزارش رویترز، جو بایدن در بیانیه‌ای گفت: «حمله شبانه که منجر به کشته شدن ۳۱ غیرنظامی و زخمی شدن بیش از ۱۲۰ تن در سراسر اوکراین شد، بزرگترین حمله هوایی از زمان آغاز تهاجم مسکو در فوریه ۲۰۲۲ بود.»

بایدن گفت: «این یک یادآوری جدی به جهان است که پس از نزدیک به دو سال از این جنگ ویران‌گر، هدف پوتین بدون تغییر باقی‌مانده و او به دنبال نابودی اوکراین و تحت‌سلطه در آوردن مردم آن است؛ او باید متوقف شود.»

او با بیان این که اوکراین از سامانه‌های دفاع هوایی که آمریکا و متحدان آن برای رهگیری و انهدام موفقیت‌آمیز بسیاری از موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده توسط روسیه استفاده کرده‌، از کنگره خواست تا ادامه این کمک‌ها را تایید کند.

رئیس‌ جمهوری آمریکا افزود: «تا زمانی که کنگره در سال نو اقدام فوری انجام ندهد، ما نمی‌توانیم به ارسال تسلیحات و سامانه‌های حیاتی ضد‌هوایی به اوکراین برای محافظت از مردم ادامه دهیم. کنگره باید گام برداشته و بدون تاخیر بیشتر، وارد عمل شود.»

دولت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ۲۵۰ میلیون دلار کمک ‌نظامی به اوکراین تحویل می‌دهد؛ این آخرین بسته کمک است که در میانه بن‌بست در کنگره برای تصویب بودجه کمک بیشتر می‌تواند تحت منابع موجود دولت، به اوکراین جنگ‌زده اختصاص داده شود.

جمهوری‌خواهان اما از تایید کمک‌های درخواستی بایدن خودداری می‌کنند مگر اینکه دموکرات‌ها با تشدید تدابیر امنیتی در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک موافقت کنند.

کاخ سفید همچنین هشدار داده است که بدون تخصیص کمک اضافی، کمک‌های ایالات متحده تا پایان سال برای نبرد اوکراین برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال شده توسط نیروهای روسیه به پایان می‌رسد.

کنگره بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار برای اوکراین از زمان حمله روسیه تصویب کرده است، اما از زمانی که جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان را از دموکرات‌ها در ژانویه ۲۰۲۳ به دست گرفتند، بودجه دیگری را تایید نکرده است.

جو بایدن پیش‌تر گفته بود که مخاطرات این جنگ، بسیار فراتر از اوکراین، ناتو و امنیت اروپا است و در مورد گسترش خطرات آن برای ایالات متحده، هشدار داد.

XS
SM
MD
LG