لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

گفت‌وگوی زلنسکی و پاپ درباره صلح در اوکراین؛ بیش از ۸۰ کشور در روند صلح مشارکت دارند


دیدار ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین با پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک در واتیکان – ۱۳ مه ۲۰۲۳
دیدار ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین با پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک در واتیکان – ۱۳ مه ۲۰۲۳

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین روز پنجشنبه در تماسی با پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک، درباره فرمول صلح اوکراین گفت‌وگو کرد. او با انتشار پستی در شبکه ایکس گفت: «ما درباره کار مشترک خود برای عملی‌ کردن چارچوب صلح اوکراین بحث کردیم.»

به گزارش رویترز، زلنسکی افزود: « بیش از ۸۰ کشور در حال حاضر در سطح نمایندگان در این روند صلح مشارکت دارند و تعداد آن‌ها بیشتر نیز خواهد شد.» او همچنین گفت درباره فرمول صلح در اجلاس آتی داووس سوئیس بحث خواهد شد، اما تاریخی ارائه نکرد.

پاپ فرانسیس در پیام روز کریسمس خود خواستار پایان دادن به درگیری‌های متعدد، از جمله جنگ در اوکراین، شد. او همچنین به عنوان بخشی از تلاش‌هایش در این راستا، کاردینال ماتئو زوپی نماینده ویژه خود را به مسکو، کی‌یف، واشنگتن و پکن اعزام کرده بود.

همزمان در روز پنجشنبه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مدعی شد که ایالات متحده و هم‌پیمانان آن در شکست دادن روسیه در اوکراین ناکام بوده‌اند و برای همین برخی در غرب می‌گویند که مسکو باید برای صلح در اوکراین به گفت‌وگو بنشیند.

او در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ریا و شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴، گفت نشانه‌هایی از تغییر راهبرد غرب وجود دارد، و افزود: «غرب واقعا باید ترفند‌های خود را تغییر ‌دهد ... زیرا اگر شکست استراتژیک روسیه یک راهبرد است، این راهبرد به طرز بدی شکست خورده.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است که آماده است در مورد صلح در اوکراین صحبت کند اما با شروط روسیه. مقامات آمریکایی گفته‌اند که فکر می‌کنند او قبل از انجام هر اقدام جدی به سمت صلح، منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا است.

جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته است غرب به دنبال نابودی روسیه نیست، بلکه از کی‌یف می‌خواهد که نیروهای مسکو را در خاک اوکراین شکست دهد. بایدن همچنین در سال ۲۰۲۲ گفت که روسیه در اوکراین دچار «شکست راهبردی» شده است.

با گذشت نزدیک به دو سال از تجاوز روسیه به اوکراین، مسکو حدود ۱۷ و نیم درصد از خاک اوکراین را در کنترل خود دارد. اوکراین می‌گوید تا زمانی که آخرین سرباز روسی، آنطور که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تعریف شد، از خاکش بیرون رانده نشود، صلح را نخواهد پذیرفت.

XS
SM
MD
LG