لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

گفت‌وگوی بایدن و نتانیاهو دو هفته پس از «دفاع موفقیت‌آمیز» در برابر حمله بی‌سابقه جمهوری اسلامی به اسرائیل


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا - بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا - بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل درباره آخرین وضعیت منطقه، به‌ویژه پس از حملات هوایی مستقیم ۲۵ فروردین جمهوری اسلامی به اسرائیل، گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌ جمهوری [آمریکا] پس از دفاع موفقیت‌آمیز در برابر حمله موشکی و پهپادی بی‌سابقه [جمهوری اسلامی] ایران در اوایل ماه جاری، مجدداً بر تعهد آهنین خود به امنیت اسرائیل تأکید کرد.»

به گفته کاخ سفید، دو طرف همچنین گفتگوهای دیپلماتیک جاری با هدف آزادی گروگان‌های در دست حماس و و برقراری «آتش بس فوری در غزه» را بررسی کردند.

رئیس جمهوری آمریکا در تماس با نخست وزیر اسرائیل به بیانیه اخیر مشترک خود با ۱۷ رهبر دیگر جهان اشاره کرد که از حماس خواسته است شهروندانشان را بدون تاخیر آزاد کند تا برقراری یک آتش‌بس و کمک به مردم غزه، تضمین شود.

طبق بیانیه کاخ سفید بایدن و نتانیاهو همچنین در مورد افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه، از جمله از طریق آماده‌سازی‌ها برای ایجاد گذرگاه‌های جدیدی در شمال این باریکه از این هفته، گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در تماس خود بر لزوم این که پیشرفت در روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه باید «پایدار و رو به افزایش»، و همچنین در هماهنگی کامل با سازمان‌های بشردوستانه باشد، تاکید کرد.

دو طرف درباره رفح نیز که اسرائيل می‌گوید قصد حمله به آنجا را برای نابودی حماس دارد، گفتگو کردند و بنا بر اعلام کاخ سفید، جو بایدن «موضع صریح» خود را در این زمینه تکرار کرد. آمریکا پیشتر به اسرائيل در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان هشدار داده است.

بسیاری از ساکنان غزه برای در امان ماندن از درگیری‌ها به رفح در جنوب رفته‌اند. اسرائيل با اشاره به تونل‌های زیرزمینی حماس می‌گوید حمله به این شهر برای از بین بردن این گروه تحت حمایت حکومت ایران اساسی است و طرح‌هایی برای تخلیه غیرنظامیان دارد.

XS
SM
MD
LG