لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

تاکید دوباره جو بایدن در دیدار با نخست وزیر عراق: آمریکا به امنیت اسرائیل متعهد است


دیدار جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در کاخ سفید - ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
دیدار جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در کاخ سفید - ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

در راستای تلاش واشنگتن برای مهار تنش در خاورمیانه پس از حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، رئیس جمهوری‌ آمریکا روز دوشنبه در کاخ سفید با نخست وزیر عراق دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، جو بایدن در ابتدای این دیدار با محمد شیاع السودانی تاکید کرد که «ایالات متحده به امنیت اسرائیل متعهد است و همچنین مشارکت آمریکا برای کشورهای ما، خاورمیانه و جهان حیاتی است.»

السودانی برای گفت‌وگو با هدف تمرکز بر روابط آمریکا و عراق، که مدت‌ها قبل از حمله مستقیم شنبه شب جمهوری اسلامی به اسرائیل برنامه‌ریزی شده بود، به واشنگتن سفر کرده است.

برخی از پهپادها و موشک‌های جمهوری اسلامی به اسرائیل از آسمان عراق عبور کردند و برخی دیگر نیز از سوی گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی «از عراق پرتاب شدند»؛ این وضعیت می‌تواند بر «روابط حساس بین واشنگتن و بغداد» تاثیر بگذارد.

در حالی که افزایش تنش‌های منطقه‌ای پرسش‌های بیشتری را در مورد دو دهه حضور نظامی آمریکا در عراق ایجاد کرده، به گفته مقامات آمریکایی، یک پرتاب‌گر پاتریوت ایالات متحده در اربیل عراق، حداقل یک موشک بالستیک جمهوری اسلامی را ساقط کرد.

این تنها یکی از ده‌ها موشک و پهپاد سرنگون شده توسط نیروهای آمریکایی، در کنار تلاش‌های اسرائیل برای شکست این حمله بود.

در واکنش، دولت اسرائیل متعهد شده است که به حمله عمدتا خنثی‌شده جمهوری اسلامی پاسخ دهد، اما هاهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید، از بیان این که آیا ایالات متحده در مورد برنامه‌های اسرائیل مطلع شده است یا خیر، خودداری کرد.

جان کربی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما به اسرائیلی‌ها اجازه می‌دهیم در این مورد صحبت کنند، اما «در فرآیند تصمیم‌گیری آن‌ها در مورد پاسخ احتمالی دخالتی نداریم.» ایالات متحده پیش از این، احتمال حضور در حمله مستقیم به جمهوری اسلامی را رد کرده است.

او اضافه کرد، «اسرائیل امروز در موقعیت راهبردی بسیار قدرتمند‌تری نسبت به چند روز پیش قرار دارد و برنامه موشکی مورد ستایش جمهوری اسلامی، از آنچه که برای تهدید اسرائیل و منطقه از آن استفاده می‌کرد، بسیار کمتر بود.»

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در دیدار با محمد علی تمیم، معاون نخست وزیر عراق گفت که «ایالات متحده از همه طرف‌ها می‌خواهد از افزایش تنش‌ پرهیز کنند.»

او گفت: «در ۳۶ ساعت پس از حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، ما در حال هماهنگ کردن واکنشی دیپلماتیک برای جلوگیری از افزایش تنش بوده‌ایم؛ قدرت و خرد، باید دو روی یک سکه باشند.»

وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد: «خاورمیانه امروز در شرایط استثنایی به‌سر می‌برد که پیامدهایی برای ملت‌های ما دارد و ما امیدواریم افزایش تنش‌ها و درگیری در این منطقه پایان یابد.»

XS
SM
MD
LG