لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

محکومیت جهانی حمله به اسرائیل؛ شمار فزاینده‌ای از کشورها سفیران جمهوری اسلامی را احضار می‌کنند


گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در جلسه اضطراری شورای امنیت ویدیویی از پهپادها و موشک‌های شلیک شده جمهوری اسلامی را بر فراز مسجدالاقصی نشان می‌دهد
گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در جلسه اضطراری شورای امنیت ویدیویی از پهپادها و موشک‌های شلیک شده جمهوری اسلامی را بر فراز مسجدالاقصی نشان می‌دهد

کمتر از دو روز پس از حملات بی‌سابقه جمهوری اسلامی به اسرائیل، شمار فزاینده‌ای از کشورهای جهان به نشانه اعتراض سفیران حکومت ایران در پایتخت‌های خود را احضار می‌کنند.

چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بلژیک، و جمهوری چک تا زمان تنظیم این مطلب در روز دوشنبه ٢٧ فروردین ٰسفیران جمهوری اسلامی را فراخواندند.

دولت آلمان روز دوشنبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور را فراخواند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در جمع خبرنگاران گفت سفیر جمهوری اسلامی صبح دوشنبه به این وزارت‌خانه احضار شده و گفت‌وگو در این باره در جریان است.

این دیپلمات آلمانی اشاره‌ای به دلایل احضار سفیر حکومت ایران به وزارت امور خارجه آلمان نکرد.

در همین حال فرانسه هم روز دوشنبه سفیر جمهوری اسلامی را در اعتراض به حمله شنبه شب به اسرائیل احضار کرد.

استفان سیجورن، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، روز یکشنبه گفته بود فردا دوشنبه سفیر جمهوری اسلامی در این کشور، در اعتراض به حملات حکومت ایران به اسرائیل احضار خواهد شد.

او در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فرانسه ٢ ضمن یادآوری این که «جمهوری اسلامی به اسرائیل حمله کرده است»، بر ضرورت تنش‌زدایی تاکید کرد.

وزارت امور خارجه بلژیک نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سید محمد علی رباط جزی، سفیر حکومت ایران، پیرو درخواست وزیر امور خارجه بلژیک به این وزارتخانه فراخوانده شده است تا «محکومیت شدید حملات ایران به اسرائیل» به او اطلاع داده شود.

بنا بر این بیانیه، بلژیک از «تمامی طرف‌ها» می‌خواهد «حداکثر خویشتن‌داری» را از خود نشان دهند و اینکه «باید از افزایش تنش در منطقه کامل اجتناب شود.»

از سویی دیگر یان لیپافسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک، روز دوشنبه با انتشار پستی در رسانه ایکس ضمن اعلام این خبر گفت: «دیپلماسی چک به صراحت به [سفیر جمهوری اسلامی] ایران گفت که با حمله به اسرائیل همه خطوط را رد کرده است.»

وزیر امور خارجه جمهوری چک در ادامه افزود: «رژیم ایران وضعیت امنیتی منطقه را به خطر می‌اندازد. همه این [اقدامات] را با رضایت ضمنی دوستان روس خود انجام می‌دهد.»

این در حالی است که روز یکشنبه ۲۶ فروردین بریتانیا نیز کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن را احضار کرده بود.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا، در این دیدار لندن حمله «مستقیم و بی‌سابقه» جمهوری اسلامی به اسرائیل و همچنین نقض حریم هوایی عراق و اردن را «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم کرد، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط کشتی «ام‌اس‌سی آریس» شد، بر ضرورت اقدامات فوری و معنادار برای کاهش تنش‌ها توسط جمهوری اسلامی تاکید شد، و حمایت بریتانیا از امنیت اسرائیل و همچنین اردن و عراق یادآوری شد.

در همین روز، ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن، از احضار سفیر جمهوری اسلامی در کشورش در اعتراض به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات حکومت ایران در امور داخلی پادشاهی اردن خبر داد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه سفیران بریتانیا، فرانسه، و آلمان را در پی آنچه «مواضع غیرمسئولانه برخی مقامات» این کشورها در واکنش به حملات حکومت ایران به اسرائیل نامیده بود، احضار کرده بود.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، مدیرکل غرب اروپا رویکردهای این سه کشور در قبال حمله اسرائیل به کنسولگری حکومت ایران در دمشق و حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل را «تقبیح» کرد.

ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، و اردن در رهگیری و انهدام بخش قابل‌توجهی از پهپادها و موشک‌های شلیک‌شده جمهوری اسلامی به اسرائیل در حمله بی‌سابقه شنبه‌شب نقش داشتند.

XS
SM
MD
LG