لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

یک رسانه اسرائیلی: اسرائیل «به وضوح و نیرومندانه» به حمله حکومت‌ ایران پاسخ خواهد داد؛ ان‌بی‌سی: پاسخ اسرائیل ممکن است «قریب الوقوع» باشد


جلسه کابینه جنگی اسرائیل با حضور مقامات ارشد سیاسی و نظامی این کشور.
جلسه کابینه جنگی اسرائیل با حضور مقامات ارشد سیاسی و نظامی این کشور.

در حالی که کانال ١٢ اسرائیل در گزارشی اعلام کرد کابینه جنگی این کشور تصمیم گرفته «به وضوح و نیرومندانه» پاسخ حمله موشکی و پهپادی شنبه شب حکومت ایران را بدهد، یک منبع به شبکه ان‌بی‌سی گفت که پاسخ اسرائیل به حمله تلافی‌جویانه حکومت ایران ممکن است «قریب الوقوع» باشد.

در این حال، چهار مقام آمریکایی نیز به شبکه ان‌بی‌سی گفتند، ایالات متحده معتقد است که پاسخ اسرائیل به حمله بی‌سابقه جمهوری اسلامی در اوایل صبح یکشنبه احتمالا «محدود است و ممکن است بر حمله به اهداف کلیدی خارج از ایران تمرکز کند.»

این مقامات با اشاره به اینکه ارزیابی آمریکا بر اساس گفتگو با مقامات اسرائیلی قبل از حمله است و ممکن است رویکرد اسرائیل از آن زمان تغییر کرده باشد، می‌گویند فقدان آسیب جدی ناشی از حمله تهران ممکن است باعث شود اورشلیم به دنبال پاسخ تهاجمی محدودتری باشد.

به جای حمله مستقیم به ایران در پاسخ - که متحدان اسرائیل هشدار داده‌اند که خطر وارد کردن منطقه به یک جنگ همه جانبه را در پی دارد - مقامات می‌گویند که اسرائیل ممکن است به نیروهای نیابتی حکومت ایران، مانند شبه‌نظامیان آن در سوریه یا گروه حزب الله در لبنان حمله کند.

این مقامات می‌افزایند که ایالات متحده از اسرائیل انتظار دارد تا در مورد تصمیمات خود اطلاعاتی را ارائه دهد، اما قصد ندارد در هیچ واکنش تلافی‌جویانه‌ای شرکت کند.

پیش از آن کانال ١٢ اسرائیل در گزارشی اعلام کرده بود کابینه جنگی این کشور تصمیم گرفته «به وضوح و نیرومندانه» پاسخ حمله موشکی و پهپادی شنبه شب حکومت ایران را بدهد.

مطابق این گزارش، واکنش اسرائیل حامل این پیام خواهد بود که این کشور اجازه نخواهد داد حمله با این بزرگی «بدون پاسخ بماند.»

این گزارش می‌افزاید که هدف دیگر واکنش این خواهد بود که به جمهوری اسلامی اجازه ندهد «معادله» مورد نظر خود طی روزهای اخیر را ایجاد کند.

به گزارش تایمز اسرائیل، به نظر می‌رسد منظور کابینه جنگی این است که از عادی‌سازی حمله مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل در صورت تداوم حملات اسرائیل به مواضع و منافع حکومت ایران در آینده جلوگیری کند.

گزارش کانال ١٢ اسرائیل می‌افزاید که یوآف گالانت و هرزی هالوی، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، معتقد هستند که پاسخ اسرائیل به حکومت ایران ضروری است، اما این پاسخ نباید به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده که در برابر حملات جمهوری اسلامی از اسرائیل دفاع کرد، آسیب برساند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل نمی‌خواهد با پاسخ خود یک جنگ منطقه‌ای را ایجاد کند و این پاسخ را با آمریکا هماهنگ خواهد کرد.

کابینه جنگی اسرائیل قرار است روز سه‌شنبه نیز تشکیل جلسه دهد.

  • هرزی هالوی: پاسخ خواهیم داد

پس از انتشار گزارش کانال ١٢، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل گفت این کشور به حمله پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد.

به گفته هرزی هالوی، که از پایگاه نیروی هوایی نواتیم در جنوب اسرائیل سخن می‌گفت، تصریح کرد: «شلیک این تعداد موشک [بالستیک]، موشک کروز، و پهپاد به خاک اسرائیل با پاسخ مواجه خواهد شد.

  • یوآف گالانت: چاره‌ای جز تلافی حمله جمهوری اسلامی نداریم

پیش از انتشار گزارش کانال ١٢، وبسایت خبری آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی و یک منبع مطلع دیگر گزارش داده بود که یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفته است اسرائیل چاره‌ای جز پاسخ به حملات بی‌سابقه پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی ندارد.

طبق گزارش آکسیوس، وزیر دفاع اسرائیل در این تماس به همتای آمریکایی‌اش گفت اسرائیل معادله‌ای را نمی‌پذیرد که در آن حکومت ایران در واکنش به هر حمله اسرائیل در سوریه، مستقیم به خود اسرائیل حمله کند.

در همین زمینه لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز دوشنبه با همتای اسرائیلی خود گفت‌وگو کرد و بر هدف استراتژیک ثبات منطقه‌ای تاکید کرد.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا در این مورد آمده است: آستین و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل درباره پیامدهای حمله بی‌سابقه ایران به اسرائیل در آخر هفته گفتگو کردند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بر حمایت «پایدار» آمریکا از دفاع اسرائیل تاکید کرد.

این در حالی است که جلسه روز دوشنبه کابینه جنگی اسرائیل برای بررسی پاسخ این کشور به حملات جمهوری اسلامی به پایان رسیده است.

به گزارش کانال ١٢ اسرائیل، در این جلسه چندین پاسخ تلافی‌جویانه «دردناک» که در عین حال منجر به جنگ منطقه‌ای نشوند، به بحث گذاشته شد.

طبق این گزارش، دولت اسرائیل قصد دارد واکنشی از خود به حملات شنبه شب نشان دهد که با مخالفت ایالات متحده مواجه نشود.

گمانه‌زنی‌ها درباره نحوه پاسخگویی اسرائیل به حملات جمهوری اسلامی در حالی است که شمار فزاینده‌ای از کشورهای جهان با فراخواندن سفیران جمهوری اسلامی در پایتخت‌های خود، این «تشدید خطرناک تنش‌ها» از سوی حکومت ایران را محکوم کرده و خواستار کاهش تنش‌ها شده‌اند.

XS
SM
MD
LG