لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

جو بایدن اولین رئیس جمهوری ایالات متحده که روز گرامیداشت بومیان آمریکا را اعلام کرد


جو بایدن، عکس از آرشیو
جو بایدن، عکس از آرشیو

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۱۶ مهر با انتشار اعلامیه‌ای، به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا، رسما یک روز را برای گرامیداشت بومیان کشور تعیین و اعلام کرد.

بر اساس اعلامیه پرزیدنت بایدن که در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است، روز بومیان آمریکا ۱۱ اکتبر هر سال، مقارن با روز کریستف کلمب، در ایالات متحده گرامی داشته می‌شود.

در بخشی از این اعلامیه آمده است، بومیان آمریکا، آلاسکا و هاوایی فرهنگ‌های سرزنده و متنوعی را ساخته‌اند و در این روز، ملت ما سهم ارزشمند آنها را در تعالی کشور پاس می‌دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود، «کشور ما با وعده برابری و فرصت برای همه مردم پا به عرصه وجود گذاشت؛ وعده‌ای که به‌رغم پیشرفت خارق‌العاده‌ای که در طول سال‌ها داشته‌ایم، هنوز به‌طور کامل محقق نشده است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در همین ارتباط نوشت، هرچند گروه‌های بومی آمریکا سال‌ها تلاش کرده‌اند چنین روزی را در سطح محلی یا ملی داشته باشند، اقدام امروز رئیس جمهوری آمریکا بسیاری از آنها را غافلگیر کرد.

در این گزارش از قول جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نوشته شده است، پرزیدنت بایدن «احساسی قوی» در مورد روزی برای گرامیداشت بومیان آمریکا داشته است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا بایدن در پی لغو تعطیلی فدرال روز کریستف کلمب خواهد بود گفت: «هیچ نشانه‌ای در حال حاضر در این مورد دیده نمی‌شود.»

XS
SM
MD
LG