لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

ديدار محمود احمدی نژاد و بان کی مون


ديدار محمود احمدی نژاد و بان کی مون
ديدار محمود احمدی نژاد و بان کی مون

در حاشيه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بان کی مون، دبير کل سازمان ملل، روز جمعه با محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، و هئيت همراه وی، درخصوص برنامه اتمی تهران و اظهارات آقای احمدی نژاد در رابطه با حملات يازدهم سپتامبر، به گفتگو پرداخت.

بنا به گزارش ها، بان کی مون در خصوص مسائل مختلف منطقه ای و بين المللی در اين نشست گفت و گو کرد.

برنامه اتمی ايران از جمله مسائل مطرح شده از سوی دبير کل سازمان بود. وی بر حل بحران اتمی ايران از طريق مذاکره تاکيد کرد و خواستار اعتمادسازی از سوی ايران و نيز پايبندی تهران به قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد شد.

اظهارات محمود احمدی نژاد در خصوص حملات يازدهم سپتامبر نيز از ديگر مسائل مطرح شده از سوی دبير کل سازمان ملل بود. بان کی مون گفت سازمان ملل بايد محلی برای تفاهم و همکاری ميان ملت ها باشد و زير سوال بردن و يا نفی واقعيت های تاريخی همچون حملات يازدهم سپتامبر و يا هولوکاست قابل پذيرش نيست.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی روز پنجشنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل، حملات يازدهم سپتامبر را مشکوک خواند و آن واقعه را بهانه ای برای جنگ در افغانستان و عراق دانست.

در ملاقات روز جمعه دبير کل سازمان ملل با آقای احمدی نژاد، بان کی مون از اعدام يک نوجوان در ايران نيز انتقاد کرد. اشاره دبير کل سازمان ملل به اعدام يک نوجوان ١۷ ساله در ايران بود که هفته گذشته در کرج در ملاعام به دار آويخته شد.

علاوه بر سخنان انتقاد آميز بان کی مون، وی شماری از اقدامات اخير ايران را مورد تحسين قرار داد. دبير کل سازمان ملل کمک های ايران به قحطی زدگان در سومالی را سخاوتمندانه دانست و از آزادی دو کوهنورد آمريکايی که دو سال در ايران زندانی بودند نيز استقبال کرد.

XS
SM
MD
LG