لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

احمدی نژاد در سازمان ملل متحد واعظ غير متعظ بود؟


احمدی نژاد در سازمان ملل متحد واعظ غير متعظ بود؟
احمدی نژاد در سازمان ملل متحد واعظ غير متعظ بود؟

مجله تايم زیر عنوان «خروج آمريکا از جلسه سخنرانی احمدی نژاد» می نوسد دیپلمات های آمريکایی روز پنجشنبه هنگامی که محمود احمدی نژاد ریيس جمهوری ايران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن حمله ای شدید به آمریکا و کشورهای عمده اروپایی آنها را قدرت هایی استکباری نامید که با حرص و طمع اداره می شوند و مشتاق ماجراجویی های نظامی هستند، آغازگر خروجی اعتراض آميز از جلسه بود.

پشت سر دو دیپلمات آمريکایی کارشناس در امورخاورميانه، دیپلمات های بیش از ۳۰ کشور راه خروج از جلسه را در پيش گرفتند. به گفته يک دیپلمات سازمان ملل متحد، آنها از اتحادیه ۲۷ کشوری اروپا، استرالیا، نیوزیلند، سومالی، ليختن اشتاین، موناکو، سان مارینو و مقدونیه بودند.

احمدی نژاد گفت «آیا اين قدرت های مستکبر واقعا شایستگی و توانایی اداره جهان را دارند؟»

رئیس جمهوری ايران خود به اين سئوال با توصیه مدیريتی مشترک و جمعی برای پايان دادن به بی نظمی ها، استبداد و تبعیض ها در سطحی جهانی، پاسخ داد.

احمدی نژاد به تجديد گزینش مورد اختلاف خود به مقام رياست جمهوری در ژوئن ۲۰۰۹ که نیروهای امنیتی به گونه ای سیستماتیک اعتراض های مخالفان را سرکوب کردند، به آشفتگی سیاسی داخلی کنونی که قدرت وی را به شدت کاهش داده است و يا به برنامه اتمی ايران که آمريکا و متحدانش معتقدند هدف آن تولید تسلیحات اتمی است، اشاره ای نکرد.

فیلیپه بولوپیون Philippe Bolopion نماینده سازمان ملل متحد در گروه حقوق بشری Human Rights Watch، موسوم به دیده بان حقوق بشر می گويد «در حالیکه پرزیدنت احمدی نژاد از تریبون سازمان ملل متحد برای دنیا موعظه می کند، در ايران کماکان نارضایی به گونه ای بی رحمانه سرکوب می شود و ایرانیان خواستار حقوق پایه انسانی مورد درخواست میلیون ها نفر در جهان عرب، به گونه ای ظالمانه از اين حقوق محروم اند.» وی گفت مجمع عمومی سازمان ملل متحد بهتر است به اظهارات رهبری که در مورد اعدام علنی نوجوانی ۱۷ ساله در کشورش حرفی نزد، مشکوک باشد.

مارک کورنبلوMark Korblau سخنگوی هيات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می گويد «آقای احمدی نژاد می توانست به آرمان های مردم خود برای آزادی و ارتقای کرامت انسانی بپردازد، اما به جای آن وی مجددا به طرح تهمت های نفرت انگیز ضد یهود و فرضیه های مطرود دسیسه و توطئه متوسل شد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG