لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

مقامات بحرین از رهبر «وفاق» بازجویی کردند


شیخ سلمان رهبر وفاق در دیدار با تام مالینوسکی، دیپلمات ارشد آمریکایی
شیخ سلمان رهبر وفاق در دیدار با تام مالینوسکی، دیپلمات ارشد آمریکایی

در پی درخواست دولت بحرین از یک دیپلمات ارشد آمریکایی برای ترک خاک آن کشور به دلیل ملاقات با رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون آن کشور، مقامت بحرین از شیخ علی سلمان، رهبر حزب شیعه مخالفت حکومت بحرین بازجویی کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از علی سلمان، دبیرکل «جمعیت وفاق ملی اسلامی» گفت وزارت کشور بحرین و اداره تحقیقات جزائی بامداد چهارشنبه او را احضار کرده و حدود نیم ساعت از وی بازجویی کردند. به وکلای آقای سلمان اجازه داده نشد در آن جلسه حضور داشته باشند، اما از اتاق دیگری ناظر بازجویی بودند.

شیخ سلمان همچنین گفت موضوع بازجویی درباره محتوای دیدار با دیپلمات آمریکایی و مطالب مورد بحث بود که وی پاسخ داد ملاقاتی عادی بود و آمریکایی‌ها «نقطه نظرهای ما را در مورد وضعیت سیاسی و حقوق بشر در بحرین شنیدند.»

وزارت امور خارجه بحرین روز دوشنبه تام مالینوسکی، مدیرکل امور حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه آمریکا که روز یکشنبه برای انجام سفری سه روزه وارد منامه شده بود، را متهم به دخالت در امور داخلی بحرین کرد و به وی دستور داد فوراً خاک بحرین را ترک کند.

در پی این اقدام دولت بحرین، جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت دیدار مالینوسکی از قبل با مقامات بحرین هماهنگ شده بود و دولت بحرین بخوبی آگاه بود که مقامات آمریکایی معمولاً با گروه‌های سیاسی مختلف ملاقات می‌کنند.

به گزارش رویترز رهبر وفاق در مورد اخراج آقای مالینوسکی گفت، اقدام دولت بحرین «پیامی بود که نشان می‌دهد در بحرین هیچ قصد واقعی برای گفت و شنود و اصلاح وجود ندارد.»

وزارت کشور بحرین دلیل احضار شیخ سلمان و یک دستیار او را نقض «مقررات ارتباط بین جوامع سیاسی و سازمان‌ها یا حزاب سیاسی خارجی» عنوان کرده است.

رویترز همچنین به نقل از یک کارشناس در «انستیتو واشنگتن برای صلح خاور نزدیک» می‌گوید واکنش سختگیرانه به دیدار رهبران وفاق با آمریکایی‌ها نشان می‌دهد مجادله‌ای بین تندروها و اصلاح‌طلبان در داخل خاندان حاکم الخلیفه جریان دارد.

رویترز در ادامه اخراج مالینوسکی را ضربه‌ای مهم به واشنگتن از سوی متحدی که میزبان نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه است توصیف می‌کند.

XS
SM
MD
LG