لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

دیپلمات آمریکایی: اخراج من از بحرین تضعیف روند آشتی است


تام مالینوسکی، مدیرکل امور حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
تام مالینوسکی، مدیرکل امور حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

یک دیپلمات ارشد آمریکایی در بحرین، که در پی دیدار با مقام‌های یک گروه مخالف حکومت بحرین، به او دستور داده شده است خاک کشور را ترک کند، گفت هدف از این اقدام، ظاهراً آن است که تلاش‌های آشتی‌جویانه بین دولت و مخالفان تضعیف شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تام مالینوسکی، مدیرکل امور حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه ایالات متحده، این نظر را روز سه شنبه در حساب توئیتر خود بیان کرد و گفت این تصمیم مقامات بحرین «درباره من نیست، بلکه تضعیف گفت و شنود است. کسانی که متعهد به آشتی هستند ، نباید بازداشته شوند.»

مالینوسکی روز یکشنبه وارد منامه شد و قرار بود سه روز در آنجا بماند. روز دوشنبه، وزارت امورخارجه بحرین او را متهم کرد که با ملاقات با برخی از گروه‌ها در امور داخلی کشور مداخله کرد. دستور ترک خاک بحرین پس از گفتگوی مالینوسکی با رهبران گروه اصلی اوپوزیسیون شیعه، الوفاق، صادر شد.

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت مالینوسکی برای تاکید دوباره بر تقویت مناسبات دو جانبه و پشتیبانی از تلاش‌های اصلاحی و آشتی‌جویانه حمد عیسی بن خلیفه آل خلیفه، پادشاه بحرین، به آنجا سفر کرده است.

خانم ساکی همچنین گفت ایالات متحده از درخواست بحرین «عمیقا نگران است»، و افزود دولت منامه «بخوبی آگاه است که مقامات دولت آمریکا منظما با اعضای تمام جوامع سیاسی که برسمیت شناخته شده‌اند، ملاقات می‌کنند.»

وب در ادامه افزود مقامات امنیتی بحرین اصرار داشتند که یک مقام وزارت امور خارجه آن کشور در تمام دیدارهای خصوصی آقای مالینوسکی،از جمله در محل سفارت آمریکا، حضور داشته باشد.

بحرین از متحدان آمریکا در خاورمیانه به شمار می‌رود و پایگاه پنجم نیروی دریایی آمریکا در آن کشور قرار دارد. اما همزمان کارنامه بحرین در امور حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG