لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

ان‌بی‌سی: آمریکا خبر خروج ۴ هزار نیروی خود از افغانستان را اعلام می‌کند


برخی از رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که ایالات متحده قرار است از اوایل هفته آینده خبر خروج ۴ هزار نیروی نظامی خود از افغانستان را اعلام کند.

شبکه خبری ان‌بی‌سی، از جمله این رسانه‌ها است که در گزارشی روز شنبه ۲۳ آذر ماه به نقل از سه مقام فعلی و پیشین آمریکایی که نامشان فاش نشده است، نوشت که دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد از اوایل هفته آینده خروج حدود ۴ هزار نیرو را از افغانستان اعلام كند.

بنابر این گزارش این مقامات همچنین اعلام کرده اند که قرار است بین ۸ تا ۹ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان باقی بمانند.

ان‌بی‌سی در گزارش خود نوشت که مقامات زمان خروج این نیروها را اعلام نکرده‌اند؛ اما تاکید کرده‌اند که خروج این نیروها به شکل مرحله‌ای و طی چند ماه انجام می‌شود.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی و هزاران سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند. مقامات دولت آمریکا پیش از این گفته بودند که می توان نیروهای آمریکایی را به ۸۶۰۰ نفر کاهش داد و همچنان عملیات ضدتروریستی موثر را به همراه مشاوره به نیروهای افغان انجام داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان از کاهش نیروهای آمریکا در این کشور خبر داده بود.

همچنین مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرده بود که کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان در آینده، لزوما ارتباطی با مذاکرات با طالبان ندارد و این امر ممکن است فارغ از مذاکرات رخ دهد.

مذاکرات صلح افغانستان بار دیگر پس از حمله این هفته به بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، به حالت تعلیق درآمد. زلمی خلیل زاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا در صلح افغانستان، یک روز پس از به تعلیق درآوردن مذاکرات صلح با طالبان در قطر در واکنش به این حمله وارد پاکستان شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG