لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش می‌یابد؛ بازگشت پرزیدنت ترامپ از افغانستان


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان از کاهش نیروهای آمریکا در این کشور خبر داد. وی بامداد جمعه به آمریکا بازگشت.

پرزیدنت دونالد ترامپ پنجشنبه ۷ آذر، در این سفر از پیش اعلام نشده به مناسبت روز شکرگزاری به افغانستان رفت و در پایگاه نظامی بگرام، با نیروهای آمریکایی دیدار کرد.

وی در بخشی از این دیدار، در سخنانی گفت که قصد دارد تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد.

ایالات متحده اکنون بیش از ۱۲ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد.

رئيس جمهوری آمریکا بعد از چند ساعت، نیمه شب پنجشنبه افغانستان را به مقصد آمریکا ترک کرد.

آسوشیتدپرس بامداد جمعه با انتشار این عکس خبر داد که پرزیدنت ترامپ به اقامتگاه خود در فلوریدا بازگشت.
آسوشیتدپرس بامداد جمعه با انتشار این عکس خبر داد که پرزیدنت ترامپ به اقامتگاه خود در فلوریدا بازگشت.

سفر از پیش اعلام نشده پرزیدنت ترامپ به افغانستان

پرزیدنت ترامپ سپس در مراسمی با حضور ژنرال مارک میلی و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در جمع نیروهای نظامی آمریکا به سخنرانی پرداخت و از خدمات آن‌ها تقدیر و تشکر کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که ایالات متحده همین حالا هم می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی آمریکا کشیده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «با آن‌ها [طالبان] دیدار می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها [پیش از این] موافق با آتش‌بس نبودند؛ ولی حالا می‌خواهند که آتش‌بس برقرار شود. خواهیم دید چه می‌شود.» پرزیدنت ترامپ همچنین به تعهد خود برای کاهش حضور نیروهای آمریکایی در خارج از مرزهای کشور اشاره کرد و گفت شمار نیروها را پایین می‌آوریم ولی، تا زمان رسیدن به توافق و یا پیروزی نهایی، این جا حاضر خواهیم بود.

پرزیدنت ترامپ همچنین با اشاره به موفقیت نیروهای آمریکایی در کشتن البغدادی، رهبر داعش، و نیز فردی که قرار بود جانشین او شود، گفت که ایالات متحده طی سه سال گذشته خلافت داعش را به طور کامل نابود کرده است.

پرزیدنت ترامپ در جریان این سفر همچنین با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد. این نخستین سفر پرزیدنت ترامپ به افغانستان بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG