لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

وزیر دفاع آمریکا: کاهش نیروها در افغانستان لزوما به پیشرفت مذاکرات با طالبان مربوط نیست


مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد که کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان در آینده، لزوما ارتباطی با مذاکرات با طالبان ندارد و این امر ممکن است فارغ از مذاکرات رخ دهد.

به گزارش رویترز، این سخنان وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به خبرنگار این خبرگزاری پس از آن بیان شد که پرزیدنت ترامپ در سفر به افغانستان در روز شکرگزاری از کاهش نیروها در آن کشور سخن گفت و اعلام کرد که به باور او شورشیان طالبان با آتش بس و پایان جنگ داخلی موافقت خواهند کرد.

مارک اسپر که برای حضور در نشست ناتو راهی لندن بود گفت که مقامات دولت پرزیدنت ترامپ درباره کاهش بالقوه نیروها در افغانستان، هم در جلسات داخلی دولت و هم با متحدان آمریکا در ناتو، گفت‌و‌گو کرده اند.

او اضافه کرد: «من اطمینان دارم که می‌‌توانیم شمار نیروهای خود در افغانستان را کاهش دهیم و همچنان مطمئن باشیم که آنجا بهشتی امن برای تروریست‌ها که قصد حمله به آمریکا را دارند، نمی‌شود.»

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی و هزاران سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند. مقامات دولت آمریکا می گویند که می توان نیروهای آمریکایی را به ۸۶۰۰ نفر کاهش داد و همچنان عملیات ضدتروریستی موثر را به همراه مشاوره به نیروهای افغان انجام داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG