لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا منتشر شد؛ ایران به میزبانی اعضای ارشد القاعده ادامه می‌دهد


وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن، عکس از آرشیو
وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن، عکس از آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۵ آذر گزارش سالانه تروریسم خود را منتشر کرد. این گزارش به وضعیت مقابله با تروریسم و تهدیدهای تروریستی علیه ایالات متحده می‌پردازد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت انتشار این گزارش گفت: «این گزارش نشان می‌دهد در حالی که چشم‌انداز تهدید همواره در حال تغییر است، ما چگونه تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با تروریسم را رهبری می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود که از جمله دستاوردهای بسیاری که در گزارش سال ۲۰۲۰ مورد توجه قرار گرفته است، می‌توان به تلاش‌ها برای توسعه تمرکز ائتلاف مقابله با داعش بر «حوزه‌های جدید نگران‌کننده» اشاره کرد.

آقای بلینکن افزود:‌ «همچنین شمار کشورهایی که کلیت حزب‌الله را به عنوان گروه تروریستی قرار داده‌اند، بیشتر شده است.»

در این گزارش و در بخش ایران به حمایت‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان شیعه در بحرین، و یمن اشاره شده است. این گزارش همچنین می‌گوید دولت ایران برنامه آفندی سایبری فعال دارد و پشت چند حمله علیه دولت‌های خارجی و نهادهای خصوصی است.

این گزارش همچنین می‌افزاید ایران هنوز حاضر نیست اعضای ارشد القاعده را که در آن کشور هستند به دست عدالت بسپارد و از معرفی عمومی آن اعضا که در ایران هستند، خودداری می‌کند.

جان جفری، هماهنگ کننده موقت امور مقابله با تروریسم وزارت خارجه، هم در جلسه‌ای با خبرنگاران و در مورد این گزارش گفت: «ایران به حمایت خود از عوامل تروریستی در منطقه و گروه‌های نیابتی در بحرین، عراق، لبنان، سوریه، یمن از جمله حزب‌الله و حماس، ادامه می‌دهد. سران ارشد القاعده هم هنوز به سکونت خود در ایران ادامه می‌دهند.»

در این گزارش همچنین گفته شده است دولت ایران در سال گذشته به حمایت خود از «توطئه‌های تروریستی» علیه مخالفان جمهوری اسلامی در اروپا ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG