لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

تلاش برای اجرای تحریم‌های کره‌ شمالی؛ یک مقام آمریکایی راهی ژاپن و کره‌ جنوبی می‌شود


لیندا توماس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
لیندا توماس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

لیندا توماس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، به منطقه مرزی میان کره جنوبی‌ و کره شمالی سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر خانم توماس، ضمن اعلام این خبر گفت او با سفر به این منطقه به شدت نظامی، با تعدادی از افرادی که از کره شمالی به کره جنوبی گریختند دیدار می‌کند. این سفر در شرایطی انجام می‌شود که تلاش‌های سازمان ملل برای اطمینان از اجرای تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه دارد.

سفیر لیندا توماس گرینفیلد برای اواسط ماه میلادی جاری، و پس از آن برنامه‌ریزی شد که روسیه از تمدید سالانه مأموریت ناظران بین‌المللی تحریم‌های کره شمالی خودداری کرد.

این کارشناسان در ۱۵ سال گذشته بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی با هدف محدود کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای این کشور نظارت داشتند.

واشنگتن، سئول و توکیو، از وتوی مسکو و رای ممتنع چین که به گفته کارشناسان موجب تضعیف اجرای تحریم‌ها علیه کره شمالی می‌شود، انتقاد کردند، و نماینده کره جنوبی آن را به «تخریب دوربین مداربسته برای جلوگیری از دستگیرشدن» تشبیه کرد.

به گفته نیت ایوانز، سخنگوی سازمان ملل، سفر لیندا توماس که شامل توقف در ژاپن نیز می‌شود، برای پیشبرد همکاری‌های دوجانبه و سه جانبه در مورد تحریم‌ها و فراتر از آن خواهد بود. کره جنوبی و ژاپن در حال حاضر اعضای شورای امنیت سازمان ملل هستند.

ایوانز در بیانیه‌ای با اشاره به کره شمالی گفت: «در هر دو کشور، سفیر لیندا توماس در مورد گام‌های بعدی برای اطمینان از ادامه گزارش‌های مستقل و دقیق درباره فعالیت‌های در حال گسترش تسلیحاتی و تحریم‌های کره شمالی صحبت خواهد شد.»

به گفته سخنگوی سازمان ملل، خانم توماس ضمن سفر به منطقه مرزی میان دو کره، با تعدادی از جوانان گریخته از کره شمالی و دانشجویان کره جنوبی ملاقات می‌کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل، در سفر خود به ژاپن با اعضای خانواده شهروندان ژاپنی که در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی توسط کره شمالی ربوده شدند، گفت‌وگو می‌کند. او همچنین از شهر ناکازاکی که در سال ۱۹۴۵ توسط آمریکا با بمب اتمی هدف قرار گرفت، دیدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG