لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

امیر حکمتی از وزارت دادگستری آمریکا بابت رد شدن درخواست غرامت ۲۰ میلیون دلاری‌اش شکایت کرد


امیر حکمتی، تفنگدار پیشین ارتش آمریکا که مدعی است توسط حکومت جمهوری اسلامی در ایران شکنجه شده، از وزارت دادگستری ایالات متحده به دلیل رد شدن درخواست غرامت ۲۰ میلیون دلاری فدرال برای خود به عنوان یک قربانی تروریسم خارجی شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حکمتی که نزدیک به پنج سال در زندان جمهوری اسلامی بازداشت بود، شکایت خود را روز سه‌شنبه در واشنگتن پایتخت آمریکا ثبت کرد و مدعی شد که وزارت دادگستری با لغو صلاحیت وی، حقوق اساسی‌اش را نقض کرده است.

با وجود وعده پرداخت غرامت، اما پس از این که وزارت دادگستری اعلام کرد امیر حکمتی در مورد هدف سفر خود به ایران در سال ۲۰۱۱ دروغ گفته و او را به برنامه‌ریزی برای فروش اطلاعات طبقه‌بندی شده متهم کرد، پرداخت او متوقف شد.

وزارت دادگستری ایالات متحده می‌گوید امیر حکمتی مدتی قبل از سفرش به ایران، زمانی که در افغانستان بود، به اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای دسترسی پیدا کرد که خارج از محدوده کاری او در آن‌جا بود.

حکمتی در شکایت خود می‌گوید باید «فرصتی برای مقابله و بازپرسی متقابل» با شاهدان ناشناس علیه خود پیدا کند، که به اعتقاد او باعث عقب‌نشینی دولت از پرداخت حقوق قربانیان تروریسم به او شده است.

او که تاکنون به جرمی محکوم نشده است، ادعا می‌کند برای یک موضوع خانوادگی به ایران سفر کرده بود. او سال ۲۰۱۱، زمانی که به ایران سفر کرده بود، توسط دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

امیر حکمتی تا پیش از سال ۲۰۰۵ در ارتش آمریکا خدمت کرده بود و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به همین دلیل او را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم کرد. این حکم بعدا در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان کاهش یافت.

او اواخر دی ۱۳۹۴ (ژانویه ۲۰۱۶) و همزمان با اعلام تایید برجام و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا، به همراه چند تن دیگر از زندانیان ایرانی آمریکایی - از جمله جیسون رضائیان، سعید عابدینی، و نصرت الله خسروی - آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

XS
SM
MD
LG