لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

گزارش‌ها درباره امیر حکمتی؛ از سوءظن پلیس فدرال آمریکا تا پاسخ و شکایت او


امیر حکمتی به همراه سایر آمریکایی‌ها پس از آزادی از زندان، در دیماه ۱۳۹۴ با یک پرواز اختصاصی به آمریکا بازگردانده شدند.
امیر حکمتی به همراه سایر آمریکایی‌ها پس از آزادی از زندان، در دیماه ۱۳۹۴ با یک پرواز اختصاصی به آمریکا بازگردانده شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اختصاصی می‌گوید پلیس فدرال آمریکا یا اف بی آی به امیر حکمتی، شهروند آمریکایی که در سال ۱۳۹۴ بعد از چند سال زندانی بودن در ایران آزاد شد، در رابطه با «فروش اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» مظنون است.

گزارش روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند آسوشیتدپرس می‌گوید مدارک جدیدی تحویل دادگاه شده که اظهارات آقای حکمتی درباره دلیل سفرش به ایران را زیر سؤال می‌برد. او پیشتر گفته بود زمانی که برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود، بازداشت شد. به نوشته آسوشیتدپرس، آقای حکمتی رسماً به همکاری با ایران و یا تلاش برای فروش اطلاعات به جمهوری اسلامی متهم نشده است.

در مقابل، وکیل آقای حکمتی این ادعا را به شدت رد کرده است. خود آقای حکمتی نیز با انتشار مطلبی در سایت خود، ‌آن را مضحک دانسته و اعلام کرده که از وزارت دادگستری آمریکا برای طرح چنین ادعایی شکایت کرده است.

امیر حکمتی، از تفنگدار دریایی سابق آمریکایی، در سال ۱۳۹۰ زمانی که برای دیدار با مادربزرگش به ایران رفت بازداشت شد و به دلیل سابقه حضور نظامی او در ارتش آمریکا به جاسوسی متهم و به ده سال زندان محکوم شد.

او چهار سال بعد همزمان با آغاز اجرای توافق هسته‌ای، به همراه جیسون رضائیان و سعید عابدینی، دیگر شهروندان دو تابعیتی آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

XS
SM
MD
LG