لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

نامزد جنجالی جمهوریخواهان در آلاباما از رقیب دموکرات شکست خورد


آقای جونز که سابقه سمت های قضایی دارد در سال توسط بیل کلینتون منصوب شد.
آقای جونز که سابقه سمت های قضایی دارد در سال توسط بیل کلینتون منصوب شد.

نامزد جنجالی جمهوریخواهان در انتخابات کرسی سنا در ایالت آلاباما از رقیب دموکرات خود شکست خورد.

از مجموع بیش از ۱.۲ میلیون رای در ایالت آلاباما، «داگ جونز» دموکرات توانست با کسب ۵۱ درصد در مقابل ۴۹ درصد آرا، بر «روی مور»‌ قاضی ارشد جمهوریخواه، پیروز انتخابات شود و به سنا آمریکا راه یابد.

آقای جونز در جمع حامیانش.
آقای جونز در جمع حامیانش.

«داگ جونز» سناتور منتخب سابقه حضور در مقام های قضایی از جمله دادستانی در ایالت آلاباما را دارد. وی در سال ۱۹۹۷ توسط بیل کلینتون منصوب شد. آقای جونز در دور مقدماتی توانسته بود ۶۶ آرا را در بین هم حزبی های خود کسب کند.

پیروزی نامزد دموکرات در آلاباما در حالی است که از سال ۱۹۹۲ هیچ نماینده‌ای از این حزب انتخاب نشده بود. آخرین دموکراتی هم که انتخاب شده بود، بعد از دو سال حزب خود را به جمهوریخواه تغییر داد.

آقای جونز سه شنبه شب بعد از اعلام پیروزی در جمع حامیان خود در شهر «بیرمنگام» گفت: این روز به تاریخ پیوست. ما راه طولانی آمدیم. مردم آلاباما امشب سخن گفتند و با رای خودشان تغییر ایجاد کردند.

آقای ترامپ در توئیتر خود به «داگ جونز» تبریک گفت و نوشت: مردم آلاباما عالی هستند و جمهوریخواهان بزودی برای این کرسی رقابت خواهند کرد و رقابت هرگز پایان نمی گیرد.

آقای ترامپ از «روی مور» رقیب جمهوریخواه آقای جونز حمایت کرده بود.

پرزیدنت ترامپ نگران اکثریت جمهوریخواهان در سنا است و امیدوار بود با رای آوردن «مور»، جمهوریخواهان آرای بیشتری در سنا داشته باشند. در ماههای اخیر تلاش او برای تصویب لوایح و طرح هایی همچون تغییر قانون خدمات بیمه درمانی همگانی ناکام مانده بود.

نامزد جنجالی

سه ماه پیش کمتر کسی در پیروزی «روی مور» قاضی ارشد از حزب جمهوریخواه در انتخابات سنا شک داشت اما چندین زن اتهامات جنسی به او زدند و همین اتهامات در نهایت موجب شکست «مور» شد.

یکی از کسانی که به آقای مور اتهام زده بود، مدعی بود آقای مور زمانی که ۳۲ سال داشته به او که یک دختر ۱۴ ساله بوده، تجاوز کرد. آقای «مور» این اتهامات را «خبرهای جعلی» نامید.

«روی مور» در اغلب زمان شمارش آرا جلو بود اما در ساعت پایانی با شمارش آرای کانتی های بزرگ مثل جفرسون رقابت را باخت.
«روی مور» در اغلب زمان شمارش آرا جلو بود اما در ساعت پایانی با شمارش آرای کانتی های بزرگ مثل جفرسون رقابت را باخت.

بعد از اتهامات علیه آقای مور، بسیاری از نمایندگان جمهوری خواه کنگره خواستار کناره گیری مور شدند اما پرزیدنت ترامپ با انتشار توئیتی از «روی مور» کاندیدای جمهوریخواه ایالت آلاباما حمایت کرده بود.

انتخابات زود هنگام آلاباما برای انتخاب جانشین «جف سشنز» سناتور سابق این ایالت بود که از ژانویه گذشته به عنوان وزیر دادگستری دولت ترامپ منصوب شده بود.

با انتخابات سه شنبه شب، اکنون حزب جمهوری خواه ۵۱کرسی سنا را در مقابل ۴۹ کرسی دموکرات ها در اختیار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG