لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

انتخابات سنا در آلاباما: آیا دموکراتها بعد از ۲۵ سال بر جمهوریخواهان پیروز می‌شوند؟


نظرسنجی‌ها از رقابت نزدیک روی مور (راست) و نامزد دموکرات داگ جونز خبر می دهند.
نظرسنجی‌ها از رقابت نزدیک روی مور (راست) و نامزد دموکرات داگ جونز خبر می دهند.

انتخابات پرحاشیه سنا در آلاباما از صبح روز سه شنبه آغاز شد که در آن نامزد جنجالی جمهوریخواهان با نامزد دموکرات رقابت دارد.

«روی مور» کاندیدای حزب جمهوریخواه است و هرچند ابتدا پیش بینی می شد پیروزی آسانی در ایالت آلاباما داشته باشد اما با اتهامات جنسی به او، موقعیت آقای مور بیش از پیش متزلزل شده است.

آقای مور متهم است در زمانی که ۳۲ سال داشته به یک دختر ۱۴ ساله تجاوز کرده است. او این اتهامات را «خبرهای جعلی» نامید. او خود را قربانی حملات بی پایه به شخصیت اش دانست.

آقای از نظر دیدگاهها، یک نامزد ایده آل و کلاسیک جمهوریخواهان است. با همجنسگرایی مخالف است، ضد سقط جنین است و از این که به دین کمتر توجه می شود، اعتراض دارد.

در حالی که بسیاری نمایندگان جمهوری خواه کنگره خواستار کناره گیری مور شده بودند، پرزیدنت ترامپ با انتشار توئیتی از «روی مور» کاندیدای جمهوریخواه ایالت آلاباما حمایت کرد.

پرزیدنت ترامپ در این توئیت با اشاره به رای منفی تمامی نمایندگان دموکرات سنا به طرح مالیاتی، از لزوم رای آوردن روی مور خبر داد. این در حالی است که یک مقام کاخ سفید پیش از این گفته بود پرزیدنت ترامپ در کمپین روی موی شرکت نخواهد کرد.

رقیب دموکرات کیست

رقیب آقای مور، «داگ جونز» نامزد حزب دموکرات است که سابقه حضور در مقام های قضایی از جمله دادستانی در ایالت آلاباما را دارد.

وی در سال ۱۹۹۷ توسط بیل کلینتون منصوب شد. وی در دور مقدماتی توانست ۶۶ آرا را در بین هم حزبی های خود کسب کند و اکنون در نظرسنجی ها وضعیت بدی ندارد.

برنده این رقابت جایگزین کرسی جف سشنز خواهد شد که وزیر دادگستری آمریکا شده است.

حزب جمهوری خواه هم اکنون ۵۱کرسی سنا را در مقابل ۴۸ کرسی دموکرات ها در اختیار دارند. از سال ۱۹۹۲ تا کنون آلاباما هیچ نماینده دموکراتی به سنا نفرستاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG