لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

آمریکا برای کردهای کوبانی از آسمان اسلحه فرستاد


عکس آرشیوی از هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش آمریکا
عکس آرشیوی از هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش آمریکا

ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد اسلحه، مهمات و لوازم پزشکی در اختیار شبه‌نظامیان کرد که ار شهر کوبانی سوریه در برابر شورشیان «دولت اسلامی» دفاع می‌کنند، قرار داده است. به گزارش آسوشیتدپرس، این لوازم از طریق هوایی روی شهر انداخته شده.

در پی هفته‌ها حملات هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا به شهر کوبانی و اطراف آن، روز یکشنبه برای نخستین بار، محموله‌هایی از این دست در اختیار کردها قرار گرفت.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد هواپیماهای باری سی- ۱۳۰ چندین محموله اسلحه و تجهیزات دیگر را که از سوی مقامات کرد عراقی تهیه شده بود، از آسمان بر روی شهر کوبانی ریختند. در بیانیه آمده تجهیزات فوق برای کمک به ادامه مقاومت کردها در برابر تلاش‌های شورشیان برای کنترل کامل شهر کوبانی به آنان تحویل شده است.

تردیدی نیست که اقدام ارتش آمریکا دولت ترکیه را خشمگین کرده، چرا که از پیش با انتقال اسلحه از سوی آمریکا به کردهای سوریه مخالفت کرده بود. ترکیه گروه اصلی کردهای سوریه را بخشی از حزب کارگران کرد ترکیه – موسوم به پ کا کا – می داند. شورشیان پ کا کا سی سال است که علیه دولت ترکیه می‌جنگند. آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – پ کا کا را گروه تروریستی قلمداد کرده‌اند.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در یک بیانیه مکتوب اعلام کرد ۱۳۵ حمله هوایی علیه شورشیان داعش در کوبانی انجام داده که «پیشرفت شورشیان در شهر را کند کرده، صدها شورشی را کشته و دهها قطعه از تجهیزات مواضع گروه را منهدم کرده است.»

محموله‌هایی که در اختیار شبه‌نظامیان کرد قرار گرفته ۲۷ بسته سلاح‌های کوچک، مهمات، و لوازم مورد نیاز پزشکی است.

یک مقام نظامی گفته هرچند نتیجه مأموریت هنوز به طور کامل ارزیابی نشده، به نظر می‌رسد «بخش عمده» آنها به دست کردهای مورد نظر رسیده است. هواپیماهای سی- ۱۳۰ در پروازهای رفت و برگشت بر فراز آسمان سوریه با هیچ مانعی مواجه نشدند.

XS
SM
MD
LG