لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

فرود خمپاره های «داعش» در ترکیه، ادامه حملات نیروهای ائتلاف در کوبانی


کردهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه شاهد حملات نیروهای ائتلاف به مواض داعش در شهر کردنشین کوبانی سوریه هستند - سوروق، ۲۶ مهر ۱۳۹۳
کردهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه شاهد حملات نیروهای ائتلاف به مواض داعش در شهر کردنشین کوبانی سوریه هستند - سوروق، ۲۶ مهر ۱۳۹۳

هواپیماهای نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا روز شنبه مواضع شورشیان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در شهر کوبانی را دستکم شش بار بمباران کردند. حملات روز شنبه نیروهای ائتلاف پس از آن صورت گرفت که شورشیان مرکز شهر کوبانی را هدف خمپاره قرار دادند. شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته اند چندین خمپاره شورشیان در داخل خاک ترکیه به زمین اصابت کرده است.

بیش از یک ماه از شروع حمله داعش برای تصرف شهر کردنشین کوبانی در جنوب شرقی سوریه می گذرد. اما در روزهای اخیر، حملات هوایی نیروهای ائتلاف به شبه نظامیان کرد کمک کرده تا جلوی پیشرفت شورشیان را بگیرند.

حملات نیروهای ائتلاف به مواضع شورشیان دولت اسلامی در عراق از مرداد ماه آغاز شد، و نزدیک به یک ماه بعد به داخل سوریه کشیده شد.

ترکیه به رغم عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، تمایلی به همکاری در جنگ علیه داعش در سوریه نشان نداده و گفته ناتو برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه که تا کنون ۲۰۰ هزار کشته برجاگذاشته، باید با بشار اسد هم مقابله کند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه روز شنبه گزارش کرد که در دو حمله هوایی جداگانه نیروهای ائتلافی علیه داعش، ده غیرنظامی کشته شده اند. اما فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی می گوید شواهدی در تأیید این گزارش وجود ندارد.

این گروه همچنین گفت «دولت اسلامی» روز شنبه دستکم ۲۱ حمله خمپاره ای در نزدیکی مرز ترکیه انجام داد. هدف حملات دروازه مرزی ترکیه در نزدیکی شهر کوبانی بود.

یک زن فرمانده نیروهای شبه نظامی کرد سوریه در شهر کوبانی گفت هدف از حملات تازه گروه دولت اسلامی به کوبانی، قطع ارتباط آن شهر با ترکیه است. او از طریق تلفن به رویترز گفت:

«شورشیان می خواهند ارتباط کوبانی با بقیه دنیا قطع شود. ترکیه اجازه اعزام شبه نظامیان کرد یا ارسال اسلحه و مهمات را نمی دهد؛ ولی از طریق مرز کمک های انساندوستانه در اختیار ما می گذارد. «دولت اسلامی» می خواهد این راه را سد کند تا ما به طور کامل در شهر گرفتار شویم.»

ترکیه از مسلح کردن کردهای کشورش برای کمک به کردهای سوریه سرباز زده است. کردها گلایه دارند که در برابر شورشیان تا دندان مسلح داعش دست خالی هستند. داعش بیشتر سلاحهایش را تابستان گذشته هنگام تصرف شهر موصل عراق به دست آورده است.

دولت ترکیه باتوجه به سابقه ارتباط شبه نظامیان کرد سوریه با حزب کارگران کرد ترکیه – پ کا کا – که سی سال است برای خودمختاری می جنگد، به آنها بدبین است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشتر گفته به نظر او پ کا کا از «دولت اسلامی» چندان بهتر نیست. اظهارات آقای اردوغان خشم کردهای ترکیه را برانگیخت. ۲۰% از جمعیت ترکیه را کردها تشکیل می دهند. تظاهرات اعتراضی در چندین شهر ترکیه علیه گفته های آقای اردوغان بیش از ۳۵ کشته برجاگذاشت.

گزارش ها از سوریه همچنین از بمباران مناطقی از دمشق، استان درعا در جنوب و استان حمص در مرکز آن کشور به دست نیروهای دولتی حکایت دارد. به گفته فعالان اوپوزیسیون، هلیکوپترهای ارتش بر روی شهر خان شیخون در استان ادلب در مرز ترکیه، بمب بشکه ای انداختند.

از سوی دیگر، هواداران «دولت اسلامی» یک ویدیوی ۹ ثانیه ای از یک جت جنگی منتشر کردند که می گویند شبه نظامیان دولت اسلامی آن را هدایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG