لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

اوباما: همچنان منتظر شنیدن استدلالی قوی علیه توافق اتمی ایران هستم


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ضمن انتقاد از مجادلاتی که در مخالفت با توافق جامع اتمی ایران از سوی چهره های بانفوذ سیاسی و عمدتا جمهوری خواه آمریکا صادر شده، گفت هنوز استدلالی قوی و مبتنی بر واقعیت از سوی این منتقدان نشنیده است.

اوباما این سخنان را در جریان سفرش به کشورهای آفریقایی و در اتیوپی ایراد کرد. او یک بار دیگر تاکید کرد که اکثریت دانشمندان متخصص در علوم هسته ای و کارشناسان عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی از توافق حاصل شده با ایران در ۱۴ ژوئیه استقبال و حمایت کرده اند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت توافق حاصل شده بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

اوباما گفت: «این که ۹۹درصد اندیشمندان جهان معتقدند که توافق اخیر توافقی خوب است، بی دلیل نیست. دلیلش این است که توافق خوبی است.» اوباما این سخنان را طی کنفرانس خبری مشترک با هایله مریم دسالین، نخست وزیر اتیوپی در آدیس آبابا ایراد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت انتقادهای مایک هاکبی از توافق اتمی ایران، بخشی از رشته انتقادهای مشابهی است که هم مضحک و هم غم انگیزند. هاکبی از نامزدهای جمهوری خواهان در انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری آمریکا است.

باراک اوباما در سخنان اخیرش همچنین اظهارات دانلد ترامپ، دیگر کاندیدای ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه، درباره سناتور مک کین، کهنه سربازی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ بود را مورد انتقاد قرار داد و گفت شایسته است که مناظرات انتخابات ریاست جمهوری سطح بالاتری داشته باشد.

سفر تاریخی به اتیوپی

باراک اوباما، که به عنوان اولین رئیس جمهوری آمریکا به اتیوپی سفر کرده است، گفت سفر او بر اهمیتی که ایالات متحده برای اتیوپی و کل قاره آفریقا قائل می شود، تاکید دارد.

نخست وزیر اتیوپی در سخنان خود گفت مفتخر است که اتیوپی برای اولین بار میزبان رئیس جمهوری از آمریکا است.

کنفرانس خبری مشترک باراک اوباما و نخست وزیر اتیوپی
کنفرانس خبری مشترک باراک اوباما و نخست وزیر اتیوپی

او گفت سفر باراک اوباما در شرایطی انجام می شود که آفریقا و اتیوپی در حال برداشتن گام های مهمی هستند و اتیوپی برای بهبود حکومت داری و مبارزه با تروریسم به سختی تلاش می کند.

آقای اوباما یک روز پس از انفجار مرگبار در هتلی در سومالی همسایه اتیوپی وارد آدیس آبابا پایتخت اتیوپی شد. پیکارجویان الشباب، مسئولیت این انفجار را که دستکم ۱۳ کشته و ۴۰ زخمی بر جای گذاشت به عهده گرفته اند.

آقای اوباما در آغاز دیدار خود از اتیوپی در آدیس آبابا گفت الشباب هدفی جز کشتار و نابودی ندارد. آقای اوباما گفت همکاری های امنیتی آمریکا و اتیوپی از نفوذ بیشتر الشباب جلوگیری کرده است.

فعالان حقوق بشر از سفر آقای اوباما به اتیوپی انتقاد کرده اند و می گویند دولت آقای دسالین، رژیم سرکوبگری است که در عملیات ضد تروریستی خبرنگاران، ناراضیان سیاسی و مخالفان سیاسی را بازداشت کرده است.

به گفته کاخ سفید، آمریکا در نظر دارد دستکم ۴۰ میلیون دلار برای مقابله با افراط گرایان در شرق آفریقا کمک کند و حدود ۴۶۵ میلیون دلار نیز برای هزینه های آموزشی، تجهیزات ، تقویت توان عملیاتی در مبارزه با افراط گرایی در سراسر آفریقا هزینه کند.

باراک اوباما گفت آمریکا برای توسعه اقتصاد اتیوپی، افزایش دسترسی به برق، حقوق بشر، و بهبود حکومت داری کار خواهد کرد.

قرار است آقای اوباما با رهبران کشورهای شرق آفریقا، آقای دسالین، و روسای جمهوری کنیا، اوگاندا و همچنین مقام های ارشد سودان جنوبی با هدف یافتن راه هایی که به خشونت بین دولت و اپوزیسیون در سودان جنوبی پایان دهد، گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG