لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

آمادگی آمریکا برای کمک مالی به کنگو در انتخابات آینده


دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) با ژوزف کابیلا رئیس جمهوری کنگو در کینشازا، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) با ژوزف کابیلا رئیس جمهوری کنگو در کینشازا، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است در صورتی که از کناره گیری رئیس جمهوری کنگو از آن سمت پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری اش اطمینان حاصل کند، آماده ارائه کمک مالی به منظور حمایت از برقراری دموکراسی و ثبات در آن کشور خواهد بود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در دیداری خصوصی با ژوزف کابیلا در کینشازا از وی خواست که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در کنگو، قانون اساسی آن کشور را – که نامزدی رئیس جمهوری در انتخابات برای دور سوم پیاپی را منع کرده است – رعایت کند.

مشخص نیست پاسخ رئیس جمهوری کنگو به خواسته آقای کری چه بوده است، اما وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده آماده است یک کمک مالی ۳۰ میلیون دلاری برای برگزاری یک انتخابات «شفاف و معتبر» در کنگو، ارائه دهد.

آقای کری تلاش های دولت کابیلا برای مبارزه با شبه نظامیان در استان های شرقی کیوو (Kivu) را ستود و گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به حمایت خود از تلاش برای بهبود و ارتقای استانداردهای زندگی در کنگو ادامه خواهد داد.

آقای کری در ادامه سفرهای آفریقایی خود که از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده بود، روز شنبه وارد پایتخت کنگو شد. ناآرامی ها در سودان جنوبی از مهم ترین محورهای مورد بحث وزیر خارجه آمریکا با رهبران کشورهای آفریقایی است، و در بدو ورود به کینشازا، بار دیگر از طرفین درگیر در سودان جنوبی خواست به تلاش ها برای برقراری صلح کمک کنند.

پس از یک توقف کوتاه در آنگولا، آقای کری روز دوشنبه به واشنگتن باز خواهد گشت.
XS
SM
MD
LG