لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

آمریکا چند عضو ارشد «داعش خراسان» و یک تامین‌کننده مالی آن گروه را تحریم کرد


ساختمان وزارت خارجه آمریکا - آرشیو
ساختمان وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱ آذر سه نفر از رهبران گروه «داعش خراسان» و یک فرد متهم به تامین مالی آن گروه را در فهرست «تروریست‌های جهانی» ایالات متحده قرار داد.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ثنا‌ءالله غفاری، سلطان عزیز اعظم، و مولوی رجب، سه تن از «رهبران» داعش خراسان، در فهرست «تروریست‌های جهانی به طور ویژه معین شده» قرار گرفته‌اند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ثنا‌ءالله غفاری مسئول تایید کردن انجام هر عملیات «داعش خراسان» در سراسر افغانستان است و منابع مالی آنها را تهیه می‌کند. سلطان عزیز نیز از زمانی که این گروه به افغانستان آمد، سخنگوی آن بوده و مولوی رجب هم از رهبران ارشد این گروه در استان کابل است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌گوید که وزارت خزانه داری نیز عصمت‌الله خلوزی را به دلیل فراهم کردن پشتیبانی مالی از «داعش خراسان» در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

این بیانیه می‌گوید، خلوزی یک سیستم «حواله» پول را در کشور ترکیه اداره می‌کرد که در جهت تامین مالی اقدامات «داعش خراسان» مورد استفاده قرار می‌گرفت. خلوزی همچنین در امارات یک ساز و کار مالی را اداره می‌کرد و با ارسال تجهیزات لوکس به مناطق دیگر، از فروش آنها تلاش داشت منابع مالی برای داعش خراسان تهیه کند.

این بیانیه اضافه کرده است که خلوزی همچنین به طور جداگانه در امر قاچاق انسان برای «داعش خراسان» فعال بوده و حتی شخصا یک پیام‌رسان داعش خراسان را از افغانستان به ترکیه منتقل کرد.

این بیانیه می‌گوید در نتیجه این اقدامات، اتباع ایالات متحده به طور کلی از هرگونه معامله با اشخاص نامبرده منع شده‌اند و دارایی و منافع این افراد نیز در حوزه‌هایی که مشمول صلاحیت قضایی ایالات متحده قرار دارد، مسدود شده است.

بیانیه وزارت خارجه می‌گوید ایالات متحده همچنان به استفاده از تمامی اهرم‌های قدرت خود برای هدف قرار دادن تروریست‌هایی که برای کشتن بی‌رویه غیرنظامیان در سراسر جهان برنامه‌ریزی می‌کنند و کسانی که از آنها پشتیبانی می‌کنند، ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG