لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

وزارت خارجه آمریکا حمله به مسجد شیعیان در افغانستان را محکوم کرد


ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم می‌کنیم.»

وی در ادامه این پیام خود اضافه کرد، «مردم افغانستان با هر مذهب یا عقیده‌ای که انتخاب می‌کنند حق دارند که در صلح و ایمنی زندگی و (خدای خود را) پرستش کنند.»

پیشتر در روز جمعه مسجد «امام بارگاه» شیعیان در ولایت قندهار هدف حمله انتحاری قرار گرفت که منجر به کشته شدن دست‌کم ۴۷ نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰ نفر شد.

به گفته شاهدان عینی، سه بمبگذار انتحاری عامل انفجار بودند که یکی از آنها در مقابل ورودی مسجد و دو تن دیگر در داخل بودند که خود را میان نمازگزاران منفجر کردند.

گروه داعش ساعاتی بعد مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

داعش خراسان، شاخه گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان، دشمن اصلی طالبان در این کشور محسوب می‌شود و حملات متعددی را انجام داده است.

جمعه گذشته ۱۶ مهر نیز یک مسجد شیعیان در قندوز در شمال شرق افغانستان هدف حمله داعش خراسان قرار گرفت که در جریان آن دست‌کم ۵۰ نمازگزار کشته شدند.

پیش از آن در یازدهم مهر ماه هم بمبی در نزدیکی ورودی مسجد جامع عیدگاه در کابل، پایتخت افغانستان، منفجر شد که جان هشت نفر را گرفت و ۲۰ نفر را زخمی کرد.

این حملات موجب افزایش تردیدها درباره توانایی طالبان برای برقراری امنیت شده است. طالبان پیش از قدرت گرفتن در نیمه اوت، خود دست به حملاتی در افغانستان می‌زد.

XS
SM
MD
LG