لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

رئیس جمهور آمریکا مذاکرات صلح با طالبان را متوقف کرد؛ قرار بود رهبران طالبان به کمپ دیوید بیایند


پس از حملات اخیر طالبان در افغانستان، رئیس جمهور ایالات متحده مذاکرات صلح افغانستان را متوقف کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز شنبه شب ۱۶ شهریور در چند توئیت نوشت: «تقریبا هیچ‌کس باخبر نبود که رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان به صورت جداگانه قرار بود روز یکشنبه با من در کمپ‌دیوید دیدار کنند. آن‌ها امشب به آمریکا وارد می‌شدند. متاسفانه آن‌ها (طالبان) به خیال افزایش اهرم فشار حمله‌ای در کابل را به عهده گرفتند که...من فورا دیدار را لغو و مذاکرات صلح را هم متوقف می‌کنم. چه جور آدمی حاضر است این همه انسان دیگر را بکشد تا ظاهرا با این کار قدرت چانه‌زنی خود را افزایش دهد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشت: « اگر آن‌ها نمی‌توانند بر سر یک آتش‌بس در این روزهای مهم مذاکرات صلح توافق داشته باشند، و حتی ۱۲ انسان بی‌گناه را می‌کشند، در آن صورت احتمالا قدرت این‌که بر سر یک توافق معنی‌دار به مذاکره بنشینند را هم ندارند.»

طالبان مسئولیت یک انفجار که در ساعات پایانی دوشنبه در در کابل روی داد را برعهده گرفت. این حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که زلمی خلیلزاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا، «جزئیات کلیدی» یک توافق شامل خروج هزاران نیروی آمریکایی از افغانستان را در اختیار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گذاشت.

مقام های آمریکایی پیشتر گفته بودند بر سر یک پیش‌نویس چارچوب موافقت‌نامه صلح با طالبان به توافق رسیده اند. بر اساس آن موافقت‌‌نامه نیروهای ایالات متحده طی ۱۳۵ روز از زمان امضای آن، از پنج پایگاه نظامی در افغانستان خارج خواهند شد.

پیش از این نیز مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرده بود که «این توافق تا زمانی که مورد تائید رئیس جمهوری ایالات متحده قرار نگیرد، نهایی نشده است.»

همچنین رئیس جمهوری افغانستان سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به واشنگتن را، که قرار بود در جریان آن درباره مذاکرات آمریکا با طالبان گفت‌وگو کند، به تعویق انداخت.

دور نهم مذاکرات صلح که از ۳۱ مرداد بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، و نمایندگان این گروه اسلامگرای افراطی در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شده بود ، روز یکشنبه ۱۰ شهریور به پایان رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG