لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

همزمان با افزایش احتمال دستیابی به یک توافق صلح با ایالات متحده؛ طالبان به کابل حمله کرد: ۱۹ نفر کشته شدند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - طالبان مسئولیت یک انفجار که در ساعات پایانی دوشنبه در در کابل روی داد را برعهده گرفت. این حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که زلمی خلیلزاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا، «جزئیات کلیدی» یک توافق شامل خروج هزاران نیروی آمریکایی از افغانستان را در اختیار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گذاشت.

یک سخنگوی دولت افغانستان می‌گوید این انفجار در مجتمع «گرین ویلیج»، محل استقرار سازمان ها و نهادهای بین المللی، ۱۹ کشته و ۱۱۹ مجروح بر جای گذاشته است. فیروز بشاری گفت پلیس کابل ۴۰۰ تبعه خارجی را از مجتمع هدف حمله نجات داده و به مکانی امن منتقل کرده است.

مقام های آمریکایی پیشتر گفته بودند بر سر یک پیش‌نویس چارچوب موافقت‌نامه صلح با طالبان به توافق رسیده اند. بر اساس آن موافقت‌‌نامه نیروهای ایالات متحده طی ۱۳۵ روز از زمان امضای آن، از پنج پایگاه نظامی در افغانستان خارج خواهند شد.

زلمی خلیلزاد در یک مصاحبه تلویزیونی گفت حدود ۵ هزار نیرو از ۱۴ هزار نیروی آمریکایی مستقر در افغانستان این پنج پایگاه را ترک خواهند کرد.

مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرد که «این توافق تا زمانی که مورد تائید رئیس جمهوری ایالات متحده قرار نگیرد، نهایی نشده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG