لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

حمله شبانه طالبان به شهری در غرب افغانستان؛ نیروهای افغان با حمایت آمریکا به مقابله پرداختند


دوشنبه شب گروه جنگجویان طالبان با سلاح سنگین و دوربین های دید در شب به شهر «فراه» در شمال غربی افغانستان حمله کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای نظامی افغان با پشتیبانی نیروی هوایی آمریکا به مقابله برخاستند تا مانع از افتادن شهر به دست طالبان شوند.

ساکنان این شهر که در نزدیکی مرز با ایران واقع شده، از مدتها پیش خطر هجوم طالبان را هشدار داده بودند و از این که شهر بی دفاع به حال خود رها شده بود شکایت داشتند.

حمیدالله ساکن فراه به رویترز گفته است که جنگجویان طالبان به سرعت در حال پیشروی هستند و اگر دولت سریعا اقدام نکند، شهر به دست آنها خواهد افتاد.

دادالله قانع عضو شورای شهر فراه در یک گفتگوی تلفنی هشدار داده است که فراه به کمک آنی نیاز دارد، چون گروه طالبان با تجهیزات کامل اقدام به حمله شبانه کرده است.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در کابل می گوید از شهرهای مجاور فراه نیروهای امنیتی به آن شهر گسیل شده اند و خطر سقوط شهر وجود ندارد.

مقام های ناتو در کابل می گویند ۱۰ حمله هوایی به مواضع طالبان صورت گرفته و شهر فراه هم اکنون در کنترل دولت افغانستان است.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان زیر فشار و انتقادهای شدیدی قرار گرفته و از دولت او انتقاد می شود که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی نتوانسته است امنیت افغانستان را تضمین کند.

از میزان تلفات هنوز گزارشی نرسیده است، اما ساکنان شهر از کشته و زخمی شدن افراد از دو طرف درگیری و نیز شهروندان غیرنظامی خبر می دهند.

ساکنان فراه به خبرگزاری رویترز گفته اند ایران از مهاجمان طالبان حمایت می کند.

فراه هم مرز ولایت هلمند کانون تولید تریاک توسط طالبان است که حجم بزرگی از تریاک تولید شده به ایران قاچاق می شود.

با افزایش میزان عملیات نیروهای افغان و آمریکایی در هلمند، شماری از پیکارجویان طالبان به ولایت های هم مرز از جمله فراه عقب نشینی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG