لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

واشنگتن و خروج کامل از افغانستان؟


 عکس از آرشیو
عکس از آرشیو
به گزارش نیویورک تایمز ابالات متحده آمریکا خروج کامل از افغانستان در سال آینده را مد نظر قرار داده است.
در گزارش نیویورک تایمز که در وبسایت این روزنامه منتشر شده به نقل از مقامهای امریکایی و اروپایی که نامشان ذکر نشده، آمده است پرزیدنت اوباما به طرز فزاینده ای از مذاکرات با حامد کرزی مأیوس شده است و این امر باعث گردیده وی به طور جدی «گزینه صفر» - یعنی خروج کامل از افغانستان - را مد نظر قرار دهد.
این گزارش نخستین نشانه از این که آمریکا ممکن است سال آینده نیروهای خود را به طور کامل از افغانستان خارج کند نیست. مقامهای امریکا در واکنش به گزارش نیویورک تایمز به خبرگزاری رویترز گفته اند اظهارات بن رودز معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید درماه ژانویه گذشته درباره «گزینه صفر» همچنان معتبر است.
به گزارش نیویورک تایمز روابط میان آقای اوباما و آقای کرزی که به تدریج از هم گسسته، ماه گذشته با تلاش امریکا برای مذاکرات صلح با طالبان به پایین ترین حد خود رسید.
در همین گزارش گفته شده که کنفرانس ویدئویی ترتیب داده شده بین دو رئیس جمهوری به قصد کاهش تنش «بد تمام شد». به گزارش نیویورک تایمز حامد کرزی رئیس جمهوری امریکا را متهم کرد که تلاش می کند به طور جداگانه با طالبان و حامیان پاکستانی اش به توافق و صلح برسد، که به نظر او چنین کاری دولت افغانستان را در نظر دشمنانش خوار می کند.

به گزارش این روزنامه از زمان برگزاری کنفرانس ویدئویی گزینه بر جای ننهادن نیروهای نظامی در افغانستان از «مورد تأمل قرار گرفتن» در بدترین حالت، به یک گزینه تبدیل شده است
با این همه، یک مقام افغان به رویترز گفته است هر دو دولت می دانند چگونه طرف دیگر را در فشار قرار دهند ولی نیاز به حضور نیروهای خارجی در افغانستان را «کاملاً درک» می کنند، و حضور امریکا برای امنیت افغانستان و منطقه «حیاتی» است.
مقامهای امریکایی گفته اند که هیچ تصمیمی در باره روند خارج کردن نیروها و چگونگی و میزان آن گرفته نشده است. به گفته این مقامها یک قرارداد بلندمدت امنیتی هدف مذاکرات دوجانبه است، ولی سخت شدن مواضع دو طرف در مذاکرات، ممکن است به خروج نیروهای امریکا از افغانستان بیانجامد، همان طوری که در عراق اتفاق افتاد. یک مقام ارشد عربی در کامبل به نیویورک تایمز گفته است به نظر می رسد «گزینه صفر» هم اکنون راه واقع بینانه ای است.
XS
SM
MD
LG