لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

تاکید برتصویب قوانین انتخاباتی در افغانستان


وزیر امور خارجه افغانستان در گفت و گو با وزیر امور خارجه ژاپن
وزیر امور خارجه افغانستان در گفت و گو با وزیر امور خارجه ژاپن
کشورهای اعانه دهنده که هزینه های بازسازی افغانستان را تامین می کنند، روز چهارشنبه در نشستی در کابل دولت را برای تصویب و اجرای قوانین جدید انتخابات زیر فشارگذاشتند. آنها چنین اقدامی را برای مسلم ساختن این که ۱۲ سال جنگ و میلیارد ها دلار کمک بیهوده نبوده است مهم می بینند.

به گزارش حبرگزاری فرانسه، هیات های کشورهای اعانه دهنده و دولت افغانستان برای بررسی پیشرفت، یک سال پس از ۱۶ میلیارد دلار کمک به کشور تا ۲۰۱۵ که در کنفرانس توکیو به شرط اصلاحات گسترده تعهد شد، تشکیل جلسه دادند.

پس از جلسه در بیانیه مشترکی اعلام شد «مهم است دو قانون انتخابات به محض آن که به تصویب پارلمان رسیدند اجرا شوند.»

دربیانیه گفته می شد دولت افغانستان و جامعه بین المللی موافق هستند انتخابات معتبر و فراگیر بسیار مهم است.

بررسی و تصویب قوانین، که چگونه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل را مشخص خواهد ساخت، ماه ها درپارلمان به تاخیرافتاده است ، و برنگرانی جامعه بین المللی که اعتبار انتخابات در خطر است افزوده می شود.

آمریکا در بیانیه ای دولت و پارلمان افغانستان را ترغیب کرده است گام های بعدی را بردارند و قوانین را تصویب کنند.

حامد کرزی رییس جمهوری که از سال ۲۰۰۱ افغانستان را رهبری کرده است پس از گذراندن دو دوره کامل قرار است کنار برود، و رهبر جدید در نخستین انتقال دمکراتیک قدرت جایگزین اوشود.

اما هنوز هیچ کاندیدایی بالا نیامده است و روشن نیست چه کسی رئیس جمهوری بعدی خواهد بود. قیوم کرزای برادر حامد کرزای، عمر داوود زی، رئیس سابق دفتر کرزی، و عطا محمد نورجنگ سالارسابق، در فهرست طولانی کاندیداهای احتمالی دیده می شوند.
XS
SM
MD
LG