لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

آمریکا از طالبان خواست مذاکرات صلح با افغانستان را ادامه دهد


عکس آرشیوی از گروهی از پیکارجویان طالبان در حال تسلیم سلاح های خود به مسئولان دولت افغانستان - تابستان ۱۳۹۰
عکس آرشیوی از گروهی از پیکارجویان طالبان در حال تسلیم سلاح های خود به مسئولان دولت افغانستان - تابستان ۱۳۹۰

نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان، روز جمعه از گروه طالبان افغانستان خواست روند مذاکرات صلح را ادامه دهد.

دانیل فلدمن، که در روزهای اخیر با مقامات دو کشور ملاقات کرده است، در کابل به خبرنگاران گفت « فرصت روشنی فراهم آمده و ما طالبان را تشویق می‌کنیم از آن برای برقراری صلحی واقعی با دولت افغانستان استفاده کنند.»

در پی اعلام خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان برگزاری دور دوم این مذاکرات به تعویق افتاد. قرار بود نمایندگان دو طرف روز جمعه در پاکستان با یکدیگر دیدار کنند.

مقامات افغانستان در اقدامی که بسیاری را شگفت‌زده کرد، پنجشنبه شب اعلام کردند که رهبر طالبان دو سال پیش از درگذشته است. طالبان این خبر را تائید و بلافاصله اعلام کرد که ملا اختر منصور رهبر جدید این گروه است.

با این حال، در بیانیه طالبان به مذاکرات صلح با دولت افغانستان اشاره‌ای نشده است.

اقدام دولت افغانستان در افشای خبر درگذشت ملا عمر در آوریل ۲۰۱۳، پرسش‌هایی را درباره انگیزه‌های کابل مطرح کرده است.

به گفته آقای فلدمن، ایالات متحد همچنان در حال بررسی و ارزیابی تحولات است. با این حال، او حاضر نشد در باره شایعات اظهار نطر کند، هرچند پذیرفت که واشنگتن تا همین اواخر از مرگ ملا محمد عمر اطلاع نداشت.

وی با بیان این که هنوز بسیار زود است که بگوئیم رهبر جدید طالبان چه تصمیماتی ممکن است درباره روند صلح یا مسائل دیگر بگیرد، یادآور شد که واشنگتن امیدوار است روند صلح ادامه پیدا کند.

نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان همچنین تاکید کرد که لازم است دولت وحدت ملی افغانستان در جریان روند آشتی وحدت نظر را حفظ کند.

با وجود این که پرسش‌هایی درباره آینده روند صلح افغانستان مطرح شده، با این حال مقامات کابل و اسلام‌آباد هر دو ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان را حامی مذاکرات صلح می‌بینند و امیدوار هستند گفتگوها به زودی از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG