لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

طالبان افغانستان مرگ ملا عمر را تایید و جانشین او را معرفی کرد


تصویر منتسب به ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان
تصویر منتسب به ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان

طالبان افغانستان روز پنجشنبه بطور رسمی اخبار مربوط به مرگ ملا محمد عمر رهبر این گروه اسلام‌گرای افراطی را تایید کرد؛ و معاون او ملا اختر منصور را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

دولت افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد ملا عمر، که در دهه ۹۰ میلادی در افغانستان اعلام امارت اسلامی کرد، به القاعده پناه داد و سال‌ها علیه نیروهای آمریکا و ناتو در آن کشور حمله کرد، بیش از دو سال پیش کشته شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس دو عضو طالبان به این خبرگزاری گفته‌اند شورای عالی طالبان ملا اختر منصور، که در طول سه سال گذشته به عنوان معاون ملا عمر فعالیت می‌کرد، را به عنوان رهبر جدید آن گروه انتخاب کرده است.

به گفته آنها، شورای هفت نفره طالبان روز گذشته در شهر کویته پاکستان تشکیل جلسه داده و این تصمیم را گرفتند.

گفته می‌شود همچنین دو عضو دیگر طالبان به نام‌های خلیفه سراج الدین حقانی و هیبت الله آخوندزاده، به عنوان معاونان ملا اختر منصور انتخاب شده‌اند.

همزمان، وزارت خارجه پاکستان روز پنجشنبه اعلام کرد با توجه فضای مبهم پس از انتشار اخبار مربوط به مرگ ملا عمر، دور دوم مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان که قرار بود جمعه نهم مرداد ماه در پاکستان برگزار شود، به تعویق افتاده است.

ملا اختر منصور به پاکستان نزدیک است و میزبانی گفتگوهای صلح اوایل ماه جاری میلادی با افغانستان را بر عهده داشت. ناظران معتقدند انتخاب او می‌تواند بین اعضای طرفدار مذاکرات صلح و آنهایی که طرفدار ادامه جنگ و ناامنی هستند، شکاف ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG